İleri teknoloji insan hayatına neler katacak?

Yapay zeka ve robotik teknolojiler yakın gelecekte alışveriş, güvenlik gibi birçok yaşamın içinde yer alan konularda kolaylık sağlayacak

İleri teknoloji insan hayatına neler katacak?
İleri teknoloji insan hayatına neler katacak? Gizem Zalimalioğlu

Teknolojinin yaygınlaşması ile beraber, giderek yükselen markalar, yenilikler ve buluşlar insan hayatının bir parçası olmaya hazırlanıyor. Uzun süredir gündemde olan yapay zeka, robotlar ve en önemlisi giderek bir üst seviyeye ilerleyen teknolojik hareketler artık çok ileri geleceğimizde yer almıyor. An be an daha fazla yakınlaştığımız ileri teknoloji hakkında birçok tartışma söz konusu. Kimi hayatı kolaylaştıracak diyor, kimi insanı yönetecek. Fakat bu konu hakkında derlenen bilgiler ve yapılan araştırmalara göre yakın gelecekte hayatımızın her alanında kullanışlı bir biçimde yaratılan teknolojik bazı gelişmeler olacak. 

Kasiyersiz marketler dönemi

Günlük yaşantımızda önemli yeri olan alışverişler de artık teknolojik anlamda değişiyor. Marketler, alışveriş merkezleri, sinemalar ve mağazalar gibi neredeyse hayatımızın her alanına yayılmış faaliyet için öngörülen kasiyersiz ve yapay zekalı market uygulamalarının artacak olması

Örneğin dünyanın tanınmış alışveriş şirketi Amazon, sanal ticaretini fiziksel alana da taşıma adına yeni hizmeti "Amazon Go" ile yapay zeka temelinde market zinciri kurmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamdaki ilk marketini geçen yıl Amerika'nın Şikago kentinde açan Amazon, markete giren kişiyi kamera ile takip ederek reyondan aldığı ürünün bedelini, ürünü kapıdan dışarı çıkardığı anda kredi kartından düşüyor.

Televizyon yerine internet tabanlı medya

Yapay zeka teknolojisinin etkisi altına girmesi beklenen diğer bir konu da medya. Gelişen teknolojiler ışığında internet tabanlı yayın yapan medya platformları giderek televizyonun yerini almaya başladı, izleyicinin aklını okuyan veri destekli dijital platformlar daha popüler hale geldi.

Ayrıca artık televizyon kanallarıyla çalışan medya içerik üreticileri, yerel ve küresel çapta internet tabanlı medya platformlarına yönelir oldu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de örnekleri olan bu tip medya platformlarının gelecekte yatırımlarını ve sunduğu içerikleri artıracakları tahmin ediliyor.

Yüz tanıma sistemleri

Kamu güvenliği ve korunma açısından başlatılması beklenen yüz tanıma sistemleri, hali hazırda alanında çalışmalar yapılan bir alan. Yapay zeka etkisindeki yatırım konuları olarak ele alınan yüz tanıma sistemleri, kamuoyunun çokça dikkatini çekiyor.

Teknoloji yapay zeka gelecek
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor