Almanlar, mücizevi Türk kumaşını ilk kullananlar

Türk teşebbüsçüler tarafından geliştirilen ve düşük voltajla uzun müddet ısı sağlayabilen kumaş, ihraç edildiği Almanya'daki firma tarafından test edildi ve başarılı bulundu. Firma, bu kumaşlardan, Alman ordusundaki dalgıçların deniz dibinde daha uzun müddet kalabilmeleri için giysi yapıyor.

Almanlar, mücizevi Türk kumaşını ilk kullananlar
Almanlar, mücizevi Türk kumaşını ilk kullananlar Cankut Yılmaz

Firmanın ürettiği düşük voltajla ısı yayabilen kumaş, yurt içinde olduğu kadar yurt dışındaki ehemmiyetli işletmelerin de ilgisini üzerinde topluyor. Düşük enerji kullanarak yüksek ısı kazanımınu mümkün kılan teknoloji, dünyanın önde gelen ülkelerindeki eşlerini geride bırakıp özellikleriyle seçilmeye başlandı. "Direkt ipliğe uygulanabilen ilk yüksek ısı yararına sahip teknolojiyi" geliştirerek tescilini alan işletme, bu kumaşı battaniyeden çadıra, yelekten yatağa ısıya gereksinim duyulan çok değişik mahsullerde kullanıyor.

İlk olarak "yeni jenerasyon elektrikli battaniye" olarak ticarileştirilen uslu kumaş, Türkiye ve Almanya'da korunma sanayisinde ve hibrit arabalarda kullanımlar için test edilmeye başlandı. İşletmenin Almanya'ya ihraç ettiği uslu kumaş, oradaki işletme tarafından Alman ordusundaki dalgıçların kullanması için üretilen elbiselerin üretiminde kullanılıyor.

“Isınma amacı aranan her yerde kullanılabilir”

İşletme, geliştirdiği mahsulleri, küresel erken safha yatırım ve anapara piyasalarının Davos'u olarak kabul edilen WBAF’ da sergiliyor. Burada Anadolu Ajansı muhabirlerine söylemelerde bulunan İltema firmasının kurucu ortağı Ayhan Prepol, teknik tekstil üzerine araştırmalar yürüttüklerini söyleyerek, "Özel ürettiğimiz ve solüsyonlarla kapladığımız ipliklerle kumaş üretiyoruz. Dokuma usulüyle... Bu kumaşlar değişen voltajlarla ısınıyor. Isınma gereksinimi sezilen her yerde kullanılmak için değişik mahsuller hazırladık." Dedi.

Düşük voltajla ısınan kumaşların insan sıhhatini tehdit etmediğini dile getiren Prepol, mahsullerin 48 volt ve altındaki sayılarla ısınabildiğini söyledi. Prepol, "Gerek dış mekanda kullanılabilecek giyilebilir mahsuller, gerek iç mekanda seçim edilecek ısıtmalı mahsullerin prototiplerini hazırladık." diye belirtti.

Geçirgen fiberlerin üzerini solüsyonla kapladıklarını ve bunları dokuma usulünde kullandıklarını dile getiren Prepol, bu biçimde iplikleri kırılmadan dokumada kullanabildiklerini anlattı. Prepol, mahsullerinin her yüzeyde kullanılabildiğini belirterek, mevcut elektrikli ısıtmalarda metalik rezistans kullanıldığını, bunların ömrünün uzun olmadığını ve daha ağır olduğunu aktardı.

elektrikli battaniye Almanya Türkiye
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor