Esrarengiz kokunun geldiği işletmeye ket vuruldu

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde dün gece 17 kişinin hastaneye kaldırılmasının ardından çevreye kötü koku yayılmasına neden olan işletmenin faaliyetleri durduruldu.

Esrarengiz kokunun geldiği işletmeye ket vuruldu
Esrarengiz kokunun geldiği işletmeye ket vuruldu Gizem Zalimalioğlu

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde dün gece atık toplama alanından nedeni belli olmayan fakat rahatsız edici bir koku yükselmeye başladı. Pınarca Mahallesi Atık Toplama Merkezi'nden gelen kokuya tahammül edemeyen çevredekiler yetkililere ihbarda bulundu. İhbar üzerine olay yerine gelen Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, itfaiye ile AFAD ekipleri gerekli inceleme ve araştırmalarını yaptılar.

Öte yandan çevreye yayılan pis kokudan etkilenen 3’ü çocuk 14'ü yetişkin olmak üzere toplam 17 kişi Çerkezköy Devlet Hastanesi ile Kapaklı Devlet Hastanesine kaldırıldı. 

Müdürlükten açıklama geldi

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada işletmeye 72 bin 197 lira idari para cezası kesildiği ve faaliyetlerinin durdurulduğu belirtildi. 

Açıklama şu ibareler yer aldı:

"Olay mahallinde bulunan işletmede; Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince saat 21.00’de yapılmış olan kontrol ve ölçümler neticesinde herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığına ilişkin düzenlenmiş tutanak müdürlüğümüze bildirilmiştir. 21.02.2019 tarih ve saat 11.00 itibariyle Çerkezköy ve Kapaklı Devlet Hastanesi yetkililerinden edinilen bilgi çerçevesinde; olayın gerçekleştiği akşam saatlerinde 11 kişinin Çerkezköy Devlet Hastanesi ve 6 kişinin de Kapaklı Devlet Hastanesine getirildiği, gerekli gözlem ve tahlillerin yapılarak aynı gün taburcu edilmiş oldukları Müdürlüğümüze bildirilmiştir. Sonuç olarak; işletmenin Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi olmadan faaliyet göstermesi nedeniyle; Müdürlüğümüz tarafından 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 15. Maddesi gereği işletmenin faaliyeti durdurularak, Mezkûr Kanunun 20. Maddesinin (r) bendince de 72 bin 197 lira idari para cezası tesis edilecektir. Ayrıca, söz konusu işletme hakkında Kapaklı Belediye Başkanlığınca düzenlenmiş iş yeri açma ve çalışma ruhsatının iptal edilmesi için Belediye Başkanlığına Müdürlüğümüzce bildirimde bulunulacaktır." 

Öte yandan olay esnasında denetim tutanağı hazırlayan ekipler, tutanakta şu ifadelere yer vermişti, "İhbarın kaynaklandığı yerdeki işletmeye ait Kapaklı Belediye Başkanlığınca düzenlenmiş 26.11.2018 tarihli ve 2018-215 sıra Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Tesisi faaliyet konulu İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatının mevcut olduğu, işletmenin içerisinde yığınlar halinde tehlikesiz atıkların (metal, plastik) bulunduğu, ancak işletmenin faaliyetine ilişkin Müdürlüğümüzden alınmış 'Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesinin' bulunmadığı tespit edilmiş olup, denetime ilişkin fotoğraf çekimi yapılarak denetim tutanağı tanzim edilmiştir."

Tekirdağ Kapaklı Zehirlenme
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor