Lösemi erken yaşlarda daha sık görülüyor

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından yayınlanan 2019 verilerine göre, her yıl 15 yaşından küçük 215 bin çocuğa kanser teşhisi konuluyor.

Lösemi erken yaşlarda daha sık görülüyor
Lösemi erken yaşlarda daha sık görülüyor Mehtap Erdoğan

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl 15 yaşından küçük 215 bin çocuğa kanser teşhisi konulduğunu belirten veriler yayınladı. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın verilerine ilişkin konuşan Prof. Dr. Berrin Pehlivan, çocuğun erken dönemlerde mikropla karşılaşmasının bağışıklık sistemini güçlendireceğine bilgiler vererek aileleri bu konuda uyardı.

  Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı IARC’ın yayınlamış olduğu 2019 verilerine göre, ; Her yıl 15 yaşından küçük 215 bin çocuğa ve yaşları 15-19 olan 85 bin çocuğa kanser tanısı konuluyor. Çocuk lösemisi ise en çok 2-5 yaş arasında görülüyor. Uzmanlar, zengin toplumlarda hastalığın daha sık görüldüğünü söyleyerek ilginç bir açıklamada bulundu. Yaşamının erken yaşlarında enfeksiyona hiç maruz kalınmaması ile bir yaşa gelindiğinde mikroplara maruz kalınmasının bir sonucu olarak hastalığın tetiklenebileceğinin altını çiziyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Berrin Pehlivan ise mikroorganizmalarla karşılaşmayan çocuğun bağırsak sisteminin kendini geliştiremeyeceğini ve hastalığa genetik yatkınlığı olan çocuklarda da lösemi riskini arttıracağını belirtti.

Prof. Dr. Berrin Pehlivan, bu tarz hastalıkların görülme oranının aslında gelişmiş toplumlarda daha fazla olduğuna dikkat çekerek, “Çocukluk çağı löseminin en sık görüldüğü yaşlar 2-5 yaş olarak görülmekte. Bebeğin erken dönemde mikroorganizmalarla karşılaşması bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bebek veya çocuklar mikroorganizmalara maruz kalınmazsa bağışıklık sistemi kendini geliştiremeyecektir. Zayıflayan bağışıklık sistemi beklenmedik bir anda gelen mikroorganizmalarla başa çıkamayacaktır. Ancak bu bilgilere şu noktada dikkat etmek lazım. Geç enfeksiyona maruz kalan her çocuk değil de genetik mutasyonu olup lösemi eğilimi olanlarda bu durumun lösemi riskini arttıracağı noktasıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

ALL oluşumunun kesin nedenlerinden bahsetmenin hala güç olduğunu belirten  Berrin Pehlivan, “Kalıtsal ve kazanılan bazı sebeplerle genler etkilenip olgunlaşmamış kan hücreleri kontrolsüz çoğalmaya başlayabilirler. Annenin hamileliği sırasında çalıştığı yer, kullanılan ilaç ve vitaminler, annenin sigara veya alkol kullanması, herhangi bir kimyasala ya da radyasyona maruz kalması çocukta lösemi gelişme riskini arttırır. Erken dönemde tanı hayat kurtarıcı olabilir. Bu sebeple aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, kemik ve eklem ağrıları, boyunda, koltuk altında veya kasıkta lenf bezlerinin şişmesi, uzun süre geçmeyen ateş ve gece terlemeleri lösemiyi düşündürmeli ve çocuklar mutlaka doktora götürülmelidir” dedi.

Lösemiden korunmanın yollarına da değinen Prof. Dr. Berrin Pehlivan, “Sigara içilen ortamlardan çocukları uzak tutun. Çocuklarınızı dengeli beslenmeye sevk edin. Telefon ve bilgisayar ile uzun süre vakit geçirmesini engelleyin. Evde kullanılan halı gibi eşyaların sentetik olmaması daha iyi olabilir. Çocuklarınızın kıyafetlerinde pamuk ve yün tercih edin” açıklamasında bulundu.

Sağlık lösemi Uluslararası Kanser Araştırmaları ajansı verileri
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor