Dünya Bankası temiz hava için Kayseri'yi seçti

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Temiz Hava Eylem Planı'nı uygulamaya alacaklarını belirtti.

Dünya Bankası temiz hava için Kayseri'yi seçti
Dünya Bankası temiz hava için Kayseri'yi seçti Gizem Zalimalioğlu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kentin hava temizliğinin artması amacıyla Dünya Bankası ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliğine gidiyor. Kayseri’yi ülke çapında pilot il seçen Dünya Bankası yetkilileri bugün Kayseri’deydi. İlk incelemeler için şehre gelen Dünya Bankası yetkilileri heyetine, Çevre ve Şehircilik bakanlığı görevlileri eşlik etti. Burada Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile buluştular. Yetkililer daha kaliteli bir havaya ulaşabilmek amacıyla 'Temiz Hava Eylem Planı Projesi'ni, Dünya Bankası ile birlikte yürütmeye kararlı olduklarını vurguladı. 

Birlikte Erciyes'e çıktılar

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Dünya Bankası Uluslararası Hava Kalitesi Uzmanı Dietmar Koch, Hava Kalitesi Uzmanı Emre Topaçer ve diğer yetkililerini makamında ağırladı. Ardından Erciyes’e geçen topluluk bazı açıklamalarda bulundu.

Dünya Bankası’nın temel amacının seçili bölgelerde hava kalitesini iyileştirme ihtiyacına katkıda bulunmak ve bu amaçla mali destek sağlamak olduğunu ifade eden Dietmar Koch, “Bu kapsamda bir tanı raporu hazırlıyoruz. Bu raporda hava kalitesi durum analizi olacak ve bunun iyileştirilmesine yönelik öneriler bulunacak” şeklinde konuştu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de Kayseri’nin öncelikli değerlendirilmesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Dünya Bankası yetkililerine teşekkürlerini iletti. Kayseri’de yürütülecek projenin önemine vurgu yapan Başkan Çelik, “Bu kapsamda Hava Kalitesi Master Planı için de çalışmalara hemen başlayacağız. Proje kapsamında hava kalitesini artırmanın en iyi yolu ısınmada kullanılan yakıt. Dünya Bankası’nın vereceği destekle sıkıntılı olan bazı bölgeleri doğalgaza geçirirsek şehrimize ve insanlığa olağanüstü bir iş yapmış oluruz. Ayrıca toplu taşımada elektrikli araçların artırılması ve yeşil alan çalışmaları için birlikte çalışmalar yapabiliriz. Kayseri’de endüstriyel anlamda hava kalitesini bozan tesis çok az ve hatta yok; ama varsa da bunları gideririz” dedi. 

Kayseri’deki hava kalitesinin Türkiye ve Avrupa’daki birçok şehirden daha iyi olduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Ancak biz mevcut kaliteyi daha üst seviyeye çıkarmanın kaygısındayız. Bu amaçla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Dünya Bankası ile ortak bir proje yürütüyoruz. Bu anlamda Dünya Bankası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kayseri’yi model seçti. Hava kalitesini artırmak için öncelikli yapılması gereken iş kalitesiz kömür kullanan mahallelerde hızla doğal gaz dönüşümünü yapabilmek. O bölgeleri Dünya Bankası’ndan alacağımız hibe desteğiyle dönüştüreceğiz. Ayrıca toplu taşım araçlarında fosil yakıtlı araçların dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmaları da bu projenin bir başka ayağı olacak. Havaalanı civarındaki ahırların meydana getirdiği olumsuz havanın azaltılması için Biyogaz Tesisi ve ahırların Beydeğirmeni bölgesine taşınmasını da bu projeye dahil edeceğiz” diye konuştu. 

31 Mart'a kadar yola devam

Dünya Bankası ile yapılacak çalışmanın uzun soluklu bir proje olduğu ve Kayseri’nin geleceği için yüksek başarı kazandıracağı söylendi. Görev süresinin 31 Mart’ta dolacağını da vurgulayan Başkan Çelik, “O güne kadar şehrimizin geleceği için gayret etmeye devam ediyoruz. İşin ucunu bırakmadık. Dünya Bankası desteğini şehrimize kazandırmanın gayretindeyiz. Önümüzdeki nesillerin soluyacağı havanın kalitesini artırmak için bugünden çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Dünya Bankası Uluslararası Hava Kalitesi Uzmanı Dietmar Koch da projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştireceklerini söyledi. Koch, “Özel olarak da sülfürdioksit ve partikül maddeye odaklanıyoruz. Bunların başlıca nedenleri arasında ısınma amacıyla kullanılan katı yakıtların, hayvancılık faaliyetlerinin ve trafiğin olduğunu biliyoruz. Bu yüzden de bu konulara yoğunlaşacağız. Kayseri için Temiz Hava Eylem Planı hazırlandığını biliyoruz. Bu eylem planının iyileştirilmesi için birlikte çalışacağız. Öncelikle proje kapsamında bir tanı raporu hazırlayacağız. Burada bulunmaktan son derece büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sayın Başkana daveti için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kayseri Dünya Bankası
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor