Büyükdede'den yerli otomobil fabrikası hakkında önemli açıklamalar

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) kuracağı fabrikanın yeri için, "Şu anda onların bizden talebi daha Bursa'ya yakın bir yerde olmak şeklinde ama Bursa'da da yer bulmakta zorluk var. Yer seçimi hakkı onların, onlara bırakmamız lazım" dedi.

Büyükdede'den yerli otomobil fabrikası hakkında önemli açıklamalar
Büyükdede'den yerli otomobil fabrikası hakkında önemli açıklamalar Gizem Zalimalioğlu

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bilecik Valisi Bilal Şentürk'ü makamında ziyarette bulundu. Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Büyükdede, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükdede, yerli otomobil çalışmalarının hangi aşamada olduğu sorusuna "Şu anda yerli otomobille ilgili olan TOGG iyi bir çalışmanın içinde. Başında da çok değerli bir arkadaşımız var sağ olsun. Biz de destek veriyoruz. Şu anda hızla özellikle Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde, orası da Bakanlığımıza bağlı bir kurum, onun 16'ncı katında mühendisler grubu start veriyorlar, yeni başladılar" şeklinde yanıt verdi.

Henüz fabrikanın kurulacağı yer ve alan büyüklüğü hakkında değerlendirmeler yapıldığını aktaran Büyükdede, fabrikanın Bilecik'te kurulması ihtimalinin olup olmadığı sorusuna, "Şu anda onların bizden talebi daha Bursa'ya yakın bir yerde olmak şeklinde ama Bursa'da da yer bulmakta zorluk var. Yer seçimi hakkı onların, onlara bırakmamız lazım" yanıtını verdi.

Yeni yazılımlarla Türk genç yazılımcılara tam destek

Büyükdede, Türkiye'de teknolojinin gelişmesi adına yapılan çalışmalardan ve yazılımcı gençlere sağlanan desteklerden söz etti.  Savunma, Uzay Havacılık Kümesinin 4 yıl başkanlığını yürüttüğünü kaydeden Büyükdede, sözlerine şöyle devam etti, "Türkiye'deki insansız hava araçlarının üretilmesi, roketlerinin üretilmesi, uçaklarının üretilmesi, kendim de bir uçak mühendisi olduğum için uçak endüstrinin Türkiye'deki gelişimi için çok ciddi bir çalışmanın içinde olduk. Şu anda Türkiye kendi insansız hava aracını belki dünyada en iyi yapan ülkelerden biri haline geldi. Kendi silahlarını, kendi zırhlı araçlarını, kendi tankını, topunu, mühimmatını bir de uzay çalışmalarını, şimdi uzay ofisi de kuruldu artık uzay çalışmalarını da başlatmış bir ülkeyiz. Gençler için de Bilişim Vadisi'nde biliyorsunuz 175 bin metrekarede sadece gençlerin dijital platformlara geçmesini sağlamak için kurduk esasında oraları. Üniversitelerimizde de dijital konularda gelişmelerini sağlayacak bir yapılanmanın içine girdik. Bakanlığımızda 3 bakan yardımcısıyız, biri de gençlerin dijitalleşmesi konusunda çalışan bakan yardımcıları olan bir bakanlığız. Bu konuya o kadar önem verdiğimiz bir dönemi yaşıyoruz ki Sayın Bakanımız da hakeza bu konuları en iyi bilen arkadaşlarımızdan biri ve dijitalleşme gençlerin yeni sanayi 4.0'a adaptasyonlarının sağlanması, yeni yazılımlarda etkin hale gelmesini sağlayacak çözümler üretmeye gayret ediyoruz."

Hasan Büyükdede, yazılımcıları ön plana alarak hazırlanan özel yönetmeliklerin de pek yakında yayımlanacağı haberini verdi.

Özel destekler dönemine girildiğine dikkati çeken Büyükdede, "Gençler hakikaten son derece tempoları hızlı ve dünyanın yeni trendine bizden çok daha hızlı adapte olabilecek yapıya geldiler. Bundan da gurur duyuyoruz hakikaten" şeklinde konuştu.

Yerli Otomobil Fabrikası Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı Hasan Büyükdede
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor