Kırmızı et bünyeye iyi geliyor

İSTANBUL Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Derya Uludüz kırmızı etlerin daha öncekine oranla gıda bedelinin düştüğünü ancak sıhhatli ve gıda kıymeti yüksek bir kırmızı etin bir hayli vitamin lüzumunu karşıladığını belirtti. Prof. Dr. Uludüz ayrıca kırmızı etin fazla insanın bilmediği bir verimi olduğunu da söyledi.

Kırmızı et bünyeye iyi geliyor
Kırmızı et bünyeye iyi geliyor Cankut Yılmaz

Geçmişte tükettiğimiz kırmızı etlerin günümüzdeki kırmızı etlerden çok değişik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludüz laflarına şöyle devam etti: “Geçmişte hayvanlar tabiatta özgürce dolaşıyor ve tamamen natürel besinler harcıyordu. Bu hayvanlardan elde edilen et ile bugün kapalı ahırlarda yetiştirilmiş, yapay yemlerle beslenmiş ve büyüme ilacı, antibiyotik verilmiş hayvanlardan gelen et aynı değildir. Ayrıca, günümüzde etler çok fazla endüstriyel kademelerden geçmekte, raf ömrü uzaması için nitratla, gözeticilerle ve daha bir hayli kimyeviyle karıştırılıyor veya tütsüleniyorlar.”

Hastalara genellikle kırmızı et tüketimini eksiltmelerinin önerildiğini söyleyen Prof. Dr. Uludüz sebebi ise şöyle söyledi: “Salam, sucuk gibi işlenmiş kırmızı etler kalp ve şeker hastalıkları tehlikesini artırırken, tabiatta yayılan hayvanlardan elde edilen işlenmemiş kırmızı et ise sıhhatli ve besleyicidir. Yalnızca 176 kalori ve yüzde 10 yağ kapsayan 100 gram kırmızı ette günlük gereksinimimiz olan B3 vitamininin yüzde 25’i, B6 vitamininin yüzde 20’si, B12 vitamininin yüzde 40’ı, demir ihtiyacımızın yüzde 15’i, çinko gereksiniminin yüzde 35’i, selenyum lüzumunun yüzde 25’i bulunur. B12 vitaminini sebzelerden almak ise muhtemel değildir. Kırmızı et kreatin ve karnitin açısından oldukça zengindir. Kreatin adalelerde enerji ambarlarını doldurur ve adale eforunu artırır. Karnitin ise yağın enerjiye dönüşmesinde ehemmiyetlidir. Et harcamayanlarda bu maddelerin kıymeti düşüktür, bu da adale ve beyin işlevlerini negatif tesirler.”

kırmızı et Prof. Dr. Uludüz
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor