'Momo' geri döndü

Bir dönemin çocukların gelişimi ve psikolojisi hakkında endişelendiren oyun Mavi Balina'dan sonra şimdi de Momo adı verilen sanal karakter tüm dünyada tehlike yaratmaya başladı.

'Momo' geri döndü
'Momo' geri döndü Gizem Zalimalioğlu

Bir dönemin çocukların gelişimi ve psikolojisi hakkında endişelendiren oyun Mavi Balina'dan sonra şimdi de Momo adı verilen sanal karakter tüm dünyada tehlike yaratmaya başladı.

Teknolojinin ilerlemesi ve dünyaya yayılması ile birlikte 7’den 70’e herkesin kendine ait ya da mutlak suretle kullandığı bir cep telefonu var. Çocuklar artık önüne geçilemez şekilde cep telefonlarından indirdikleri uygulamalar ile oyun oynuyor, arkadaşlarıyla sohbet ediyor ve kişisel hesaplar ediniyor. 

Yasaklarla, sınırlarla ya da otomatik çocuk kilitleri ve güvenlik filtreleri onları internetin karanlık dünyasından korumaya çalışan ebeveynler daima tetikte. Çünkü küçük yaştaki bireylerin çevrelerinde gördüğü, deneyimlediği her konudan psikolojik olarak etkilenmeleri mümkün. Hal böyle olunca sanal ortamda yaşanabilecek tehdit, müstehcen görseller, şiddet, taciz gibi olumsuz ögeler çocukların zihnine kalıcı şekilde yerleşebiliyor.

Telefonunuza birden mesaj geliyor

Üstelik yaşadığımız dönemde artan tehdit unsurlarının içinde yalnızca bunlar yok. Çocukları her ne kadar koruma altında tutmaya çalışsak da kullanım yaşı 10’lara kadar inen Whatsapp uygulaması da tehlike arz eder hale geldi.

Whatsapp üzerinden bilmediğiniz, hiç eklemediğiniz bir numara ile ya da direkt ‘Momo’ adıyla gelen mesaj çocukların korkulu rüyası haline geldi. Hedef kitlesi küçük yaştaki bireyler olan Momo, attığı mesajlar ile çocukların aklına girip intihara sürüklüyor.

Resmi bile tüyler ürpertiyor

Görüntü bakımından korku filmi karakterlerini andıran Momo, profil resmi de kullanarak olayı daha korkunç hale getiriyor. Kullanıcılara gönderdiği şiddet içerikli yazı ve görüntüler ile kişi üzerinde hakimiyet kuruyor.

Nerden çıktı bu, Momo?

Daha önceleri Meksika üzerinden yaratıldığı bilinen Momo sanal karakteri, bu kez İngiltere’deki gençleri ve çocukları hedef alarak geri döndü. Gençleri kendine zarar vermeye ve intihar etmeyen teşvik eden sanal tehlike böylece tekrarlamış oldu.

Momo en son yaptığı tehditlerle, Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep oldu. 

7 yaşındaki bir çocuğun okul arkadaşlarına bebek benzeri yaratıkların uykularında onları öldüreceğini söylemesinin ardından İngiltere'de de Momo alarmı verildi. İkinci kez İngiltere'de ortaya çıkan Momo'nun başka Avrupa ülkelerine de yayılmasından endişe ediliyor.

Polisler ebeveynleri çocuklarının internette gezdikleri siteleri ve davranışlarını takip etmesi konusunda uyarıyor.

 

Momo teknoloji tehlike
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor