Ölümün eşiğindeydi, şimdi mutlu bir ailesi var

5 ay önce Eskişehir’de ölmek üzereyken bulunan Pamuk, bugün iyiden iyiye sağlığına kavuştu. Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi'nde tedavi gören miniğin artık bir yuvası da var.

Ölümün eşiğindeydi, şimdi mutlu bir ailesi var
Ölümün eşiğindeydi, şimdi mutlu bir ailesi var Gizem Zalimalioğlu


Sokak hayvanları dışarıda ciddi yaralanma, hastalık ve istismar tehdidi altındalar. Gün geçtikçe hayvan vakalarında ciddi artış gözlemleniyor. Köpeklerde ise en çok uyuz hastalığı can alıyor. Bulaşıcı bir parazit ile başlayan uyuz hastalığı, hayvanın vücudunda sürekli kaşıntı ve tüy dökülmesi belirtileri ile meydana geliyor. Tedavi edilmediği takdirde köpekler hareket kabiliyetlerini yitirerek, ölümün eşiğine sürükleniyor.

Doğal Yaşam Merkezi ekipleri yardımına koştu

Pamuk’ta uyuz hastalığına yakalanan köpeklerden biriydi. İlerleyen hastalığı sebebiyle Eskişehir’in kuytu bir sokağında neredeyse ölümü bekleyen minik köpeği, Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi ekipleri buldu. Ekipler Pamuk’u tedavi altına almak üzere belediye bünyesinde olan barınağa kaldırdılar.

Yaklaşık 5 ay boyunca burada tedavi gören Pamuk, bugün bambaşka bir canlıya dönüştü. Pamuk’un bu süreçteki değişimi görenlerin yüzünü güldürüyor.

Pamuk artık mutlu 

Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yusuf Selek yılda 900’e yakın sokak hayvanının bu şekilde tedavi edildiğini, ardından güvenilir ve gönüllü kişilere sahiplendirildiğini belirtti. Duyarlı vatandaşların dezavantajlı hayvanları sahiplenme konusunda öncelikli davranması talebinde bulunan Selek, Pamuk’un yeni ailesi Selahattin Peder’e de teşekkürlerini iletti.

Uzun soluklu tedavi sürecinin ardında mutlu bir sonuç aldıklarını belirten Selek, "Ekiplerimiz normal taramalarında Muttalip bölgesinde uyuz, hiçbir tarafında tüy olmayan bir köpeğe rastlayıp buraya tedavi amaçlı getiriyorlar. Uzun soluklu bir tedavi oldu. Arkadaşlarımız tarafından 4-5 aylık bir süre zarfında tedavi uygulanarak bugün görünen hale geldi. Sahiplendirme konusunda da ismini Pamuk koyduk. Pamuk’u da bugün Bilecik'in İnhisar ilçesinin Hisarcık köyünden Selahattin ağabeyimiz sahiplendi. Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak yılda 900’e yakın bu şekilde hayvan tedavi ediyoruz. Bin 300 civarında kedi köpek kısırlaştırıyoruz. Bin 350 civarında da hayvan sahiplendiriyoruz. Ben bütün halkımıza mutlaka bu şekilde tedavi edilmiş ya da geçici hayvan barınaklarından hayvanlarını sahiplenmelerini tavsiye ediyorum. Köpeği sahiplenen Selahattin ağabeyimize de çok teşekkür ediyorum. Bugün hem Pamuk mutlu bir gün yaşıyor hem de Selahattin ağabeyimiz mutlu bir şekilde dönecekler" dedi. 

"Çok cana yakın bir köpek"

Pamuk’u sahiplenen Selahattin Peder, uzun süredir köpek sahiplenmeyi düşündüklerini ve böyle bir hayvanı tercih ettiklerini ifade etti. 

Peder, hayvan sevgisi olan herkesin sahiplenmesini tavsiye etti, "Pamuk’u gördük. Torunlarım da hayvanlara meraklı ve hayvan sevgisi var. Pamuk da tip olarak çok hoşumuza gitti. Bir de insana ve cana yakındı. Bu yüzden hoşumuza gitti. Hem torunlarım hem kendim için bulunduğum yerde de hayvan olmadığından sahiplendik. Arkadaşlarım Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi’ne bakmamı öneriyordu. Oğlum buraya gelmiş ve görmüş. Bana da haber verdi. Beraber geldik. Bu hayvanı da görünce çok hoşumuza gitti. Cana yakın ve insancıl. Sevimli bir hayvan. Böyle bir hayvanı sahiplenmek de herkese nasip olmaz. Hoş bir tipi var. Kendisini sevdiriyor. Torunlarım da çok mutlu olur. Hele büyük torunum Pamuk’u gördüğünde eminim bayılır. Çünkü çok cana yakın olan ve saldırgan tavırlar sergilemeyen bir hayvan. Hoşumuza gitti o yüzden karar verdik ve müracaat ettik. Sağ olsun müdür bey de bizi kırmadı ve bize bu hayvanı verdiler. Hayvan sevgisi olanlara tavsiyem, herkes birer tane hayvan alsa ortalıkta hayvan kalmaz. Hem onlar bakılmış olur hem de hayvanın olduğu yerde bir hareketlilik oluyor. Buna bakacağım ötekine bakacağım derken bir günün neşeli bir halde gelip geçecek. Monoton bir hayatla uğraşmaktansa böyle hayvanla uğraşmak daha hayırlı” şeklinde konuştu.

Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi Tepebaşı Belediyesi Sokak hayvanları
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor