Yarım gün çalışıp tam maaş alacaklar

Yasalar annelere doğumdan sonra 6 aya kadar yarım gün (part-time) çalışıp, tam gün maaş alma imkanı sunuyor.

Yarım gün çalışıp tam maaş alacaklar
Yarım gün çalışıp tam maaş alacaklar Gizem Zalimalioğlu

Posta’nın haberine göre, SSK’lı olarak çalışan kadınlar için yeni düzenleme geldi. Artık doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabilecek. 

Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikte 30’ar gün ekleniyor. Arzuya göre haftalık çalışma süresi olan 45 saat ikiye bölünebiliyor. Bu süre her gün de kullanılabileceği gibi haftanın belli günleri de çalışmaya devam edilebilir.

Çocuğu olan anne asgari ücretten fazla alıyor

Devlet yarım gün çalışıp, çocuğuyla daha fazla zaman geçiren anneye teşvik de veriyor. Bu kapsamda yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını patron, 1270 lirasını devlet, İŞKUR aracılığıyla ödüyor. Anne eğer asgari ücretle çalışıyorsa, 2020 liranın 1010 lirasını işveren 1270 lirasını devlet ödediğine göre tam maaş 2 bin 280 lirayla asgari ücretten fazla hale geliyor.

İşveren engelleyemiyor

Yasaya göre, yarım çalışma uygulamasından, doğum yapan kadın ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek de faydalanabiliyor. Bu şartlara sahip olanların, sağlanan imkandan yararlanabilmesi için öncelikle çalıştıkları yerlere dilekçe yazarak, başvuruda bulunması gerekiyor. İşverenin, işçinin yarım çalışma talebini engelleme yetkisi bulunmuyor. İşveren, yarım çalışma yapacağı gün ve saat aralıklarını belirleyip işçiyi uygulama kapsamında çalıştırıyor.

Başvurular İŞKUR'a

Bu haktan yararlanmak için analık izninin yani 112 günlük sürenin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR şubesine ‘doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi’ ile başvuruda bulunmalısınız.

Başvuru şartları

Yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için temel şart, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı işçi olmak. Ancak kayıtlı işçi olmak yetmiyor, şu şartlar da var:

● Doğumdan öncesi 3 yıl içinde çalışılmış olması ve SGK’ya en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi yatırılmış olması gerekiyor.

● Çocuğun sağ olarak doğması ve yarım çalışma ödeneği alındığı sırada da hayatta olması gerekiyor. ● Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ki bu da 45 saatin yarısı yani 22.5 saat ediyor.

● Doğum izninin bitiminin ardından yarım gün çalışılması gerekiyor.

İŞKUR SSK doğum izni ekonomi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor