Günümüzde fotoğraf baskısı yeniden revaçta

Teknolojik aletlerin kaybolma ve çalınma riskinin yanı sıra virüs bulaşma ihtimali ile de karşı karşıya olan vatandaşlar özel fotoğraflarını korumak için eski bir yönteme başvuruyor: Fotoğraf baskısı.

Günümüzde fotoğraf baskısı yeniden revaçta
Günümüzde fotoğraf baskısı yeniden revaçta Gizem Zalimalioğlu

Anılarını saklamak isteyen ve kişisel fotoğraflarını koruma altına almak isteyen vatandaşlar telefonlarında bulunan fotoğrafları hard disklere ve bilgisayarlara yüklüyor. Faka artan kötücül yazılımlar, virüsler ve ani arızalanma sebebiyle fotoğraflarını kaybedebiliyorlar.

Özel fotoğraflarını kaybetmek istemeyen vatandaşlar, fotoğrafçılarda yaptırdıkları fotoğraf baskısı ile özel anlarını ölümsüzleştirme imkanı buluyor. 

Eski dönemlere göre fotoğraf baskısı arttı

Gelişen teknolojinin fotoğraf sektörüne hem yararlar hem de zararlar getirdiğini vurgulayan fotoğrafçı Ferhat İşler, son dönemde fotoğraf baskısına olan ilginin yeniden arttığını dile getirerek, “Teknolojinin getirdiği yararlar ile beraber zararlar da var. Fotoğraf baskısı eskiye nazaran çok daha fazla olmaya başladı. İnsanlar telefonlarındaki fotoğrafları bilgisayarlarına, hard disklerine aktarıyorlar. Belli bir süre sonra bu hard diskler virüs kapıyor ya da arıza yapıyor ve fotoğraflar gidiyor. Teknolojinin getirdiği zararlardan biri bu. Bu sebeple insanlarda bir geriye dönüş başladı. Eskiden 36 pozluk bir film getiren müşteri, şimdi 100 tane, 200 tane, 300 tane fotoğraf getiriyor. Çünkü insanlar fotoğrafları kaybolmasın istiyorlar. Fotoğraf baskısı yeniden ilgi odağı oldu. Eskiye dönüş bu anlamda başladı. Öte yandan şu an fotoğraf sektörünün durumu kötü. Herkes telefonuyla fotoğraf çekmeye başladığından beri bu işin saygınlığı azaldı. ‘Sizin yaptığınızı ben de telefonla yaparım’ diyen müşteriler bile çıkıyor. Şu an sektörde sadece işinin hakkını verenler iyi kazanıyor” dedi.

Fotoğraf baskısı eskişehir
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor