Eskişehirli trafik polisinin resim aşkı sergi oldu

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’nde görevli trafik polisi Sedat Fırat, yaklaşık 10 yıldır boş zamanlarında hobi olarak resim yapıyordu. Fırat, yaptığı resimleri barındıran ‘Bir Figürüm Var’ ismini verdiği kişisel sergisini Eskişehirlilerin beğenisine sundu.

Eskişehirli trafik polisinin resim aşkı sergi oldu
Eskişehirli trafik polisinin resim aşkı sergi oldu Gizem Zalimalioğlu

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube’de görevli olan trafik polisi Sedat Fırat, toplumdaki yaygın polis memuru algısını resim aşkı ile adeta kırdı. Polis memurlarına karşı toplumda oluşan, özel ilgilerinin olmadığı düşüncesini değiştiren Fırat, 10 yıldır boş zamanlarında yaptığı akrilik ve yağlı boya resim çalışmalarını Espark Alışveriş Merkezi’nde görücüye çıkardı. Ağırlıklı olarak sürreal çalışan ancak portre ve manzara resimlerine de yer veren trafik polisi, mesaisinin ardından rahatlama amacıyla evinde kurduğu resim atölyesi sayesinde kendini renklerin dünyasına bırakıyor. 

Trafik polisinin sanatsal yolculuğu

Açtığı sergi ve resme yolculuğunu anlatan Eskişehir Trafik Şube Müdürlüğü Trafik Polisi Sedat Fırat, “Eskişehir’de 7 yıldır trafik polisi olarak görev yapıyorum. Yaklaşık bir 10 yıldır da resimle ilgileniyorum. Kendi evimde atölyem var. Akrilik ve yağlı boya çalışmalarından oluşan ilk kişisel sergimi bugün itibariyle açmış bulunmaktayım. Ortaokul yıllarında keşfettim aslında böyle bir yeteneğim olduğunu. Sulu boyayı daha çok sevdiğimden dolayı bir akışkan boya sevgim, ilgim vardı. Daha sonra bunu akrilik boya ile destekledim. Yaklaşık 10 yıldır bu işe zaman ayırmaya başladım. Polislik mesleği zor bir meslek, kutsal bir meslek. Polislik mesleğini de çok seviyorum. Bundan arta kalan boş zamanlarımda evimdeki atölyemde resimler yapıyorum. Aynı zamanda bir trafik polisinin görevinin sadece ceza yazmak olmadığını da içinde sanatsal, farklı ruh hallerinin de olduğunu yansıtmak istedim. Resim, sanat başlı başına zaten kendi başına bir dünya. Ben bu dünyanın içerisinde bu şekilde yer almaktan gerçekten çok mutluluk duyuyorum. Umarım diğer meslektaşlarım olsun, diğer arkadaşlarım olsun onlara bu konuda örnek teşkil edebiliyorsam ne mutlu bana. Dediğim gibi bir trafik polisi ya da bir polis sadece olaylarla, trafikle, trafik cezalarıyla meşgul değildir. Aynı zamanda böyle sanatsal faaliyetlerimizi de yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

“Soyut resimler yapmayı daha çok seviyorum” 

Ayrıca Fırat, eşi ve çocuğunun da kendisine bu konuda destek verdiğini belirterek, “Soyut, abstract dediğimiz soyut resimler daha çok yapmayı seviyorum ve bu konuda daha çok yeteneğimin olduğunu düşünüyorum, fakat zaman zaman modern sanat ya da bir manzara resmi tarzındaki resimler de çiziyorum. Yaptığım iş dediğim gibi çok zor ve kutsal. Eşimin gerçekten bu uzun süreçte çok maddi manevi desteğini aldım. Ayrıca benim 7 yaşında bir kızım var, onun da şu an bu sergide 2 tane resmini sergiliyoruz. O da herhalde babasının izinden gitmeye çalışıyor. Eşim gerçekten bana çok destek oluyor. En basitinden evde resim yapıyorsunuz, her yere boya sıçrıyor, her yer lekeleniyor, kirleniyor. Bu konuda hiçbir zaman beni engellemedi ve sürekli bu konuda ilerlememi sağladı. Bu resim sevgimin bitmemesi için elinden geleni yaptı. Ona da ayrıca teşekkür ediyorum. Ayrıca bu süre zarfında serginin açılış fikrinden itibaren şu ana kadar İl Emniyet Müdürümüz Engin Dinç ve sıralı amirlerime çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bana her konuda desteklerini esirgemediler” dedi.

Sergi Resim sergisi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor