Eskişehir'e şık ve çağdaş yeşil alanlar kazandırılıyor

Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen hummalı çalışmalar sonucu 2018 yıl sonu itibariyle 65 bin 328 metrelik 19 yeni park alanı Eskişehirlilerin hizmetine sunuldu. Böylece toplam park alanı ise 2 bin 173 dekara ulaştı.

Eskişehir'e şık ve çağdaş yeşil alanlar kazandırılıyor
Eskişehir'e şık ve çağdaş yeşil alanlar kazandırılıyor Gizem Zalimalioğlu

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 65 bin 328 metrelik 19 adet yeni park Eskişehirlilerin hizmetine sunuldu. Çalışmalar kapsamında 2018 yıl sonu itibariyle toplam park alanı 2 bin 173 dekara ulaştı. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı ise 10,03 metre oldu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kente yeni parklar kazandırmaya devam ederken, mevcut parklar için yenilemeye gitti. Görevliler yaptıkları çalışmalar ile şehri çağdaş ve kullanışlı bir hale getirmeyi hedefliyor. 

Yapılan yenileme çalışmaları neticesinde 50 bin 71 metrelik, 11 adet parkın; bank, çöp kutusu, piknik masası, aydınlatma elemanı gibi donanımları yenilenirken yeşil alanları da revize edildi. 

Eskişehirliler için modern yapılanma

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından su tasarrufu sağlamak için 19 parkta otomatik sulama sistemi faaliyetine başlanıldı. 11 parkın da otomatik sulama sistemi yenilendi. Öte yandan elektrik tasarrufu sağlamak için de 7 parkta, 164 adet ledli aydınlatma direği kullanıldı. 

Yeni spor alanları yaratıldı

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, park yapım ve yenileme çalışmalarının yanı sıra spor alanlarını da kent halkının hizmetine kazandırmak adına çalışmalarına devam ediyor. Ekipler tarafından 2018 yılında 2 adet basketbol sahası, parklara 10 adet açık alan spor aleti, Çamlıca Mahallesi Tombakzade Parkı’na 319 metre uzunluğunda koşu pisti yapıldı. Ayrıca Yenibağlar Mahallesi Eti Caddesi üzerinde bulunan 313 metre uzunluğundaki mevcut koşu pistinin zemini tartan zemin haline dönüştürüldü. 2018 yılı sonu itibariyle Tepebaşı Belediyesi yetki ve sorumluluğundaki parklarda; 17 adet koşu pisti, 41 adet basketbol sahası, 4 adet voleybol sahası, 2 adet tenis kortu, 30 adet futbol sahası, 142 parkta spor aleti, 235 parkta çocuk oyun grubu bulunuyor. 

Çağdaş bir yenilenme ve şık parklar

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmaları değerlendiren Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç parkların vatandaşlar için önemini vurgulayarak, “Tepebaşı bölgemiz, bünyesindeki parklar ile vatandaşlarımız için önemli bir mola yeri, soluk alma noktası konumunda. Biz de yeşil alan oranları ile zaten başarılı bir seviyede bulunan ilçemize yeni parklar yapmaya, mevcut parklarımızı da yenilemeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımızdan parklarımız ile ilgili aldığımız geri dönüşler çok olumlu, insanımız yeşil alanları seviyor. Aynı zamanda çocuklarımızın da güzel ve sağlıklı biçimde vakit geçirebileceği alanlar oluşturmak çok önemli. Yenilendikten sonra diğer parklar da aynı şekilde donanımlı bir hale gelerek, vatandaşlarımızın sağlık içinde vakit geçirecekleri alanlar oluyor. Tepebaşı, kendine yakışır, şık ve çağdaş yeşil alanları ile iftihar edilen bir bölge olmaya devam edecek” dedi.

eskişehir Park ve Bahçeler Müdürlüğü Tepebaşı belediyesi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor