Türkiye, Almanya'da elçilik okulu açmak istiyor

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Almanya'da Türklerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde elçilik açmak istediklerini açıkladı.

Türkiye, Almanya'da elçilik okulu açmak istiyor
Türkiye, Almanya'da elçilik okulu açmak istiyor Mehtap Erdoğan

Almanya ile anlaşarak Türklerin çoğunluk olarak bulunduğu üç noktada elçilik okulları açmak istediklerini belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, “III. Almanya Yıllık Eğitim ve Değerlendirme Çalıştayı” çerçevesinde Almanya’da bulundu. Mustafa Safran, Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu’nda çalıştayn sunduğu sonuçları değerlendirdi.

Oldukça uzun yıllara dayanan ve 1961 yılından bu yana kadar büyük ölçüde gelişme gösteren Türk-Alman ilişkilerinin öneminin altını çizen Safran, “Almanya’da Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin okullarda ciddi olarak, yer ve mekan ayrılarak okutulmasını istiyoruz. Türkoloji bölümlerinin üniversitelerde kapatılmamasından yanayız” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Safran, Almanya’nın Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir’de olmak üzere üç elçilik okulu bulunduğunu hatırlatarak şunları ekledi; “Almanya’da bu okullara benzer okullar açmak istiyoruz ve bunu sesli olarak da dile getirdik. Almanya ile anlaşarak biz Türklerin en yoğun olduğu üç noktada elçilik okulları açmak istiyoruz. Bu okulların Gymnasium (lise) düzeyinde, müfredatları karşılıklı olarak anlaşılabilir ve hem Almanya hem de Türkiye’de yükseköğretime girip diploması her iki ülkede de kabul gören bir okul yapısı istiyoruz. Ortak bir müfredatla bunu başarmak istiyoruz.”

Alman yetkililere buradaki iki dilli okullarda Türkçe öğretmen sıkıntısı olması ve Türkiye’ye bildirilmesi halinde Türkiye’nin bu ihtiyacı kesinlikle karşılayabileceğini bildirdiklerini belirten Mustafa Safran, iki dilli okulları ziyaret ederek durumları yerinde gözlemlediklerini anlattı. Safran konuya yönelik, “Eğitim evrensel bir değer, insanlığa ve insana hizmet ediyor. Bu dünya eğer barış içinde yaşayacaksa bunun yolu eğitimden ve eğitilmiş insandan geçiyor. Dünyanın neresinde olursanız olun çocuklarımızı eğitmek zorundayız” açıklamasında bulundu.

Almanya'da Türkiye elçilik okulları MEB
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor