Sağlık Bakanı H3N2 virüsü hakkında konuştu

Tarsus'ta 600 yataklı hastanenin inşaatında incelemede bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kendisine yöneltilen H3N2 virüsü hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Sağlık Bakanı H3N2 virüsü hakkında konuştu
Sağlık Bakanı H3N2 virüsü hakkında konuştu Mehtap Erdoğan

Fransa’da binlerce kişinin ölümüne neden olan 'H3N2 virüsü' ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bizde giderek, azalan ama Avrupa'da halen etkisini gösteren bir salgın. Bizim için şu an risk oluşturmuyor. Bununla ilgili 'Ulusal Grip Eylem Planı'mız devrede" açıklamasında bulundu.

Tarsus’taki 600 yataklı hastanenin inşaatında incelemede bulunan Sağlık Bakanı Koca, daha sonrasında Mersin Valiliği’ni ziyaret ederek burada Fransa’da ölümlere neden olan virüs hakkında gelen soruları yanıtladı. Koca, "Bizde benzer bir durum yok. Fransa'da olan salgını resmi bir açıklama olarak almadık ama haberlerden gördüğümüz kadarıyla ciddi bir salgının olduğunu biliyoruz ve genelde 75 yaş üstü hastayı etkileyen bir grip. Bizde ise grip salgını mevsimsel dönemleri olan ve özellikle bizde kasım, aralık, ocak, şubat ve mart gibi seyreden ve genelde bir dönem 2009'da 'H1N1' salgını dünyada yaygın olmuştu. Hayvanlardan insana geçme şekliyle hatta 'domuz gribi' adı almıştı. Bu süreçte bizde çok az görülen, normalde mevsimsel bir ajan olarak görülen ve daha çok bizde 'H3N2' olarak gördüğümüz, bu anlamda geçen haftalara göre de bugünlerde yüzde 20'ye yakın grip hastasının azaldığını söyleyebilirim. Biz de giderek daha azalan ama Avrupa'da, Almanya ve Fransa'da halen etkisini gösteren bir salgın. Bizim için şu an risk oluşturmuyor. Bununla ilgili 'Ulusal Grip Eylem Planı'mız devrede" ifadelerinde bulundu.

Ünlü sanatçı Yıldız Tilbe’nin sosyal medya hesabı üzerinden domuz gribine yönelik paylaşımına değinen Bakan Koca, Sanatçımıza geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Grip salgını ile ilgili bir salgın olmadığını, riskli olan hastaların hekim kontrolünde aşı yaptırabileceğini ve şu süreçte özellikle hastanelerimizde ve aile sağlığı merkezlerimizde grip ilacını hekim uygun görüyor ise ücretsiz zaten veriyoruz. Sayın Yıldız hanım, aile hekimine müracaat ederse oradan ücretsiz alabilir veya herhangi bir hekim reçete ile yazdığında Geri Ödeme Kurumu da bunu ödüyor. Gripten korunmanın en önemli unsuru; elleri sık sık yıkamak, istirahat ve bol sıvı" şeklinde açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Yıldız Tilbe H3N2 virüsü
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor