ABD, Türkiye'ye 75 dolar çıkarma yapacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı telefon görüşmesinde 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin tekrar teyit edildiğini belirtti.

ABD, Türkiye'ye 75 dolar çıkarma yapacak
ABD, Türkiye'ye 75 dolar çıkarma yapacak Gizem Zalimalioğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Mart yerel seçimleri hakkında konuşmak üzere halk ile bir araya geldi. Kendisinin memleketi olan Antalya’nın Alanya ilçesinde dernek ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile buluşan Çavuşoğlu, burada önemli açıklamalarda bulundu.

“ABD'den ekonomik kurmaylar gelecek”

Bakan Çavuşoğlu ABD ile ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkartılması hedefi kapsamında ABD'den ekonomik kurmayların geleceğini de söyledi. Çavuşoğlu, “ABD ile ilişkilerimizde zorluklar var ama bu işi de yürütüyoruz, sürdürüyoruz. İşte Cumhurbaşkanımızla, ABD Başkanı Trump telefon görüşmesinde 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini tekrar teyit ettiler. Bunun için de sahada yoğun bir çalışma başladı. Önümüzdeki günlerde ABD'den ekonomik kurmaylar gelecek. Şu anda 20 milyara ancak yaklaşıyoruz, 75 milyar dolar potansiyelimiz var. Dünyanın her yerinde ticaretimizi artırmaya çalışıyoruz. Artık küresel siyasette önemli bir aktörüz” dedi.

“Avrupa'ya bize saygı duymaları gerektiğini öğretiyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, dış politikada Avrupa ile ilişkilerin normal şekilde ilerlediğini aktardı.  Çavuşoğlu, “Ama dik duruşumuzdan da taviz vermiyoruz. Onlara bize saygı duymaları gerektiğini öğretiyoruz. Bizimle dost geçinmeleri gerektiğini anlatıyoruz. Türkiye'siz güçlü bir Avrupa'nın olmayacağını, güçlü bir Türkiye olmadan Avrupa'nın da istikrarlı olamayacağı, ekonomik ve siyasi bakımlardan küresel bir aktör olamayacağını anlamaya başladılar. İşte Türkiye'nin Suriye'de yaptıklarını seven sevmeyen herkes kabul ediyor. Biz bir savaşı bitirmek, siyasi bir çözüme ulaştırmak için çaba sarf ediyoruz. Irak'ın yeniden inşası bizim için çok önemli. Balkanlarda, Kafkasya'da istikrar için, Doğu Akdeniz ve Ege'de haklarımızı savunurken bu bölgenin bir barış bölgesi olması için çaba sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu ABD Donald Trump
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor