Hamide Nine ile eşeğinin yarım asırlık dostluğu

77 yaşında olan Hamide Uslu, Eskişehir’in kalabalık trafiği arasında yarım asırdır can yoldaşı olan eşeği ile ulaşım sağlamaya devam ediyor.

Hamide Nine ile eşeğinin yarım asırlık dostluğu
Hamide Nine ile eşeğinin yarım asırlık dostluğu Gizem Zalimalioğlu

Eski zamanlardan bu yana insan ve yük taşımacılığında kullanılan hayvanlar, arabaların üretime geçmesi ile arka planda kaldı. Yıllardan beri kağnı, at ve eşek gibi hayvanlar ile ulaşım sağlayan insanoğlu, bugün otomobili olmadan ulaşım sağlayamaz durumda. Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde yaşayan 77 yaşındaki Hamide Uslu ise bu kalıbı yıkanlardan biri.

Kişi başına düşen araç sayısının yüksek olduğu kentlerden olan Eskişehir, Hamide Nine’yi durduramadı. Mutlaka her gün tarlasına gidip, evine dönmek zorunda olan Hamide Nine, kendisine ulaşım sağlaması için eşeğine binmeye devam ediyor. Yanından hızla geçen araçlara aldırış etmeden gönül bağı kurduğu dostu sayesinde tarlası ve evi arasında mekik dokuyor.

Bölgede tek eşekle seyahat edenin kendisi olduğunu söyleyen Hamide Nine, eşeğin toplu taşıma araçlarından daha rahat olduğunu belirtti. Yarım asırdır eşeği ile yollarda olan Uslu, "Bir tek ben varım bu taraflarda. Çoktandır bende bu eşek. Neredeyse 50 yaşına girmiştir, bunun da yaşı çok benim gibi. Nar budarım, asma budarım, ondan sonra yiyeceğim kadar erzak hazırlarım, eşe dosta yiyeceği kadar veririm. Yapma diyorlar ama yapıyorum yine de, duramıyorum. Hava iyi olursa her gün böyle gidip geliyorum. Kışın da oturuyorum evde, torunlarıma ceviz kırıyorum. Evde geçiriyorum zamanımın çoğunu ama boş durmuyorum, gene de iş yapıyorum. Yaz gelince de tarlaları suluyorum" dedi. 

"Taksi gibi götürüyor beni" 

Yaşına rağmen yaz kış hiç durmayan ve zamanının çoğunu eşek üstünde geçiren yaşlı kadın, benzin ve mazot derdini hiçbir zaman düşünmediğini, eşeğin bakımının da sanıldığı kadar zor olmadığını anlattı. Uslu, "Yem alıp veriyorum, taksi gibi götürüyor beni. Beni her yere taşıyor. Ben araba kullanamıyorum zaten. Arabalar artık her yerde. Motor mu istiyorsun, taksi mi istiyorsun, minibüs yanı başımızda da ben binemiyorum öyle. Bu beni çok kolay bindirir, böyle sığınır bindirir” şeklinde konuştu.

Eskişehir haber
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor