Mobil cihazlara iki kat ÖTV artabilecek

Mobil cihazlarda yüzde 25 olan Özel Tüketim Vergisi oranı meclise sunulan yasa önerisi geçtiği takdirde yüzde 50'ye kadar artabilecek. Kitap, dergi gibi yazılı yayınlarda alınan kdv miktarının sıfıra indirildiği öneride, mobil cihazlarda mevcut olan yüzde 25 olan vergi oranlarının üst sınırı da dörtte birine dek indirilebilecek veya dört katına çıkarılabilecek

Mobil cihazlara iki kat ÖTV artabilecek
Mobil cihazlara iki kat ÖTV artabilecek Cankut Yılmaz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nateslim edilen yasa önerisi ile cep telefonunda yüzde 25 olan ÖTV miktarı yüzde 50'yi bulabilecek. 13 Şubat’ta Meclis'e verilen kanun önerisinde kitap, gazete ve dergilerdeki KDVtamamen sıfıra inerken başka ülkelerden alınan mobil cihazlarda yüzde 25 olan ÖTV aşamalandırılmasının ve yüzde 50'yi bulabilecek oranlara artmasına olanak sağlanıyor.

Bununla beraber yüzde 25 vergi miktarının tavan değeri de hükümet tarafınca dörtte birine kadar düşürülebilecek veya dört katına kadar yükselebilecek.

"Üniversite kurumları teşkilatı yasası ile bazı maddelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı" başlığıyla meclis üyelerineaktarılan teklifin 9. maddesinde ÖTV yasası için tahmin edilen değişiklik şu şekilde ifade edildi.

"6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. maddesinin 2. fıkrasının (d) bendinde yer alan "indirmeye, % 25'e kadar artırmaya" ibaresi, "indirmeye, 8517.12.00.00.11 G.T.İ.P numaralı mallar için % 50'ye, diğer mallar için % 25'e kadar artırmaya; 8517.12.00.00.11 G.T.İ.P numaralı mallar için belirlenen oranlara esas özel tüketim vergisi matrahının alt ve üst sınırlarını dörtte birine kadar indirmeye, dört katına kadar artırmaya" şeklinde değiştirilmiştir denildi.

Özel Tüketim Vergisi Kanununun ekli listedeki numaralı sırası da aşağıdaki şekilde değiştirildi.

ÖTV TBMM mobil cihaz
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor