Yıllarını zanaatına adadı

Eskişehir’de ikamet eden Cevat Yeşilkuşak, 50 yıldır büyük bir bağlılıkla terzilik mesleğini devam ettiriyor.

Yıllarını zanaatına adadı
Yıllarını zanaatına adadı Gizem Zalimalioğlu

Henüz 12 yaşındayken annesinin önerisiyle terziliğe başlayan Cevat Yeşilkuşak, 50 yıldır terzilik mesleğini elinden bırakmadı. Geçim kaynağını bir zanaat olarak gören Eskişehirli usta, çocukluğunu yaşayamadığı için üzgün olduğunu ancak terziliğe başladığı için asla pişman olmadığını söyledi. 

Çocukluğundan itibaren ustalarından ve kalfalarından disiplinli bir eğitim gördüğünü belirten Yeşilkuşak, “İlkokulu bitirdik. Anneannem de bu işlerle ilgileniyordu. O verdi beni bu mesleğe. O başlayış devam ediyor. Babam çiftçiydi. Sonradan şeker fabrikasında emekli oldu. Mesleğim sayesinde pek bir yoksulluk çekmedim. O kadar fazla para da kazanmadık. Yani kendi durumumuzu idare edebildik. Şu an 62 yaşındayım. İlkokuldan sonra bu işe hemen başladık. Ramazan aylarında imsak vaktine kadar çalışıyorduk, gidip yatıyorduk, sabah erkenden yine geliyorduk. O zaman yoğunluk vardı ısmarlama işlerde. Hep elde dikiliyordu ceketler. Çocukluğum hep meslekle alakalı geçti. Hep çarşıda durduk. Kenar mahalle çocuğuyuz biz. Akşamları yatmaya gidiyorduk. Sabah işe dönüyorduk. O zaman disiplin var tabii. Bu terzilik sabır işidir” dedi. 

“Çocuklar, en azından tatil aralarında bir meslek öğrensinler” 

Terzilik mesleğini tüm öğrencilere tavsiye eden Yeşilkuşak, aynı zamanda tatil zamanlarında edinebilecekleri bir yetenek olduğunu söyledi. Yeşilkuşak, “Şimdiki çocuklar mecburen tahsil olayına yöneliyorlar. Terziliğe başlasa, tahsil kalır. Ona da anne ve babalar razı olmaz. Eğitimi bölemezler. Ben bu işi severek yapıyorum. Severek yapmasan zaten başarılı olmazsın. Ben bodrum katında çalışıyorum ama İstanbul’dan bile müşterilerim var. Bir işi dükkan değil, usta yapar. Çocuklar, en azından tatil aralarında bir meslek öğrensinler. Çabuk öğrenilecek şeyler var. Terziliğe bile başlasa, birkaç yıl içinde pantolon dikmesine öğrense yeter” ifadelerini kullandı.

Eskişehir terzilik
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor