Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor

1940 yapımı Douglas DC-3 model efsane uçak Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi'ne geliyor.

Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor Büşra Ayyıldız

Türk Sivil Havacılığı’nın ‘vahası’ olan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi (SUSHM) içindeki M.S.Ö. Havacılık Müzesi’ne efsane bir uçak katılıyor. Dünya havacılık tarihinin efsanelerinden askeri adıyla C-47, sivil adıyla DC-3 uçar durumda müzenin envanterine giriyor. 1940 yılında imal edilen ve daha önceden ünlü havacılık saatleri yapan Breitling için uçan DC-3, Ali İsmet Öztürk’ün girişimi ile satın alınarak müzenin envanterine katıldı. Bu müjdeyi havacılarla paylaşan Ali İsmet Öztürk, uçağın hava durumu müsaitliğine göre 16 ila 22 Mart arasında ‘yeni evi’ Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’ne geleceğini belirterek, "Bu uçağın en büyük özelliklerinden birisi ise 2017’de tüm bir dünya turunu başarıyla tamamlamış olması. İkinci Dünya savaşında, Normandiya çıkartması dahil bir çok kere paraşütçü atmış, savaş boyu yerden ve havadan açılan ateşler arasındaki kurşun yağmurundan kurtulmuş bugünlere gelmiş ve üstüne bir de ‘tam dünya turu’ atmış bu "gerçek efsane" bundan böyle M.S.Ö. Havacılık Müzesinde, dileyen herkesin huzurunda” dedi.

THY’DEN HAVA KUVVETLERİ’NE

Sivil amaçlı tasarlanan DC3, İkinci Dünya Savaşı sırasında Müttefik Kuvvetleri’nin en önemli nakliye uçağı oldu. Mısır’da savaş fazlası C-47’ler çok ucuz fiyata Türk Hava Yolları tarafından alındı. Sonrasında Hava Kuvvetleri’nin envanterine giren uçaklar, uzun yıllar görev yaptı.

MÜZE ENVATERİ BÜYÜYOR

M.S.Ö. Müzesi'nin uçar durumdaki envanterinde dünya çok az bulunan İkinci Dünya Savaşı'nın efsane uçağı P-51D, aynı dönemin eğitim uçağı T-6, Boeing Stearman çift kanatlı eğitim uçağı (2 adet) gibi örnekler bulunuyor. Ayrıca statik sergilemede replica Spitfire ile Magister jet de müzenin objeleri arasında.

efsane uçak Sivrihisar Havacılık
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor