Arakan İçin BM’den Çağrı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Arakan'da yaşanan olayların etnik kökenli bir temizliğe doğru gittiğini söyleyerek durumun o raddeye ulaşmadan durdurulması gerektiğini söyledi.

0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Arakan‘da yaşanan olayların etnik kökenli bir temizliğe doğru gittiğini söyleyerek durumun o raddeye ulaşmadan durdurulması gerektiğini söyledi. Myanmar ve Kuzey Kore ile ilgili açıklama yapmak üzere düzenlediği basın toplantısında Arakan‘da yaşanmakta olan insan hakları ihlali konusu ve güvenlik sıkıntıları nedeniyle büyük bir endişe duyduğunu ifade ederek ülkede yaşanmakta olan açlık, yoksulluk, umutsuzluk ve ayrımcılığın bilincinde olduklarını söyledi.

Güvenlik güçleri tarafından uygulanan şiddet yüzünden ülkeden 125 bin kişinin kaçtığını ve Bangladeş’e sığınma yolunda binlerce kişinin yolda hayata veda ettiğini söyleyen Guterres, gereken tedbirlere yönelik bir rapor hazırlayarak BM Güvenlik Konseyine bu mektubu bildirdiğini kaydederek uluslararası toplumun birlikte hareket ederek bu gibi durumlara çözüm sürecini hızlandırabileceğini belirtti.

Myanmar otoritelerine de bu kısır döngünün bozulmasına yönelik kararlı ve emin adımlar atmaları gerektiğini söyleyerek, şiddete uğrayan bölgelere insanı yardım ve güvenlik ulaştırılması gerektiğini vurguladı. Arakan Müslümanlarına ilişkin normal bir hayata doğru adım atılması için sosyal statü ve vatandaşlık haklarının da verilmesi gerektiğini belirterek sığınmacıları kabul eden Bangladeş’e her türlü insanı yardımın BM tarafından sağlanacağı sözünü verdi. Geliştirilecek kalıcı çözümler sayesinde Arakan henüz kaybedilmediği gibi etnik bir yok oluşun önüne geçmek adına hızlı adımlar atılması gerektiğini belirterek kısa süre içerisinde yetkili durumdaki tüm sivil ve askeri otoritelere barış sürecine girme yolunda çağrıda bulundu.

Basın toplantısında Kuzey Kore içinde yaptığı hareketlerin gereksiz ve pervasızca olduğunu belirterek milyonlarca kişinin hayatları üzerine bir kumar oynadıklarını ekledi. Kuzey Kore özellikle son günlerdeki nükleer denemelerinin küresel normlara büyük bir savaş hareketi olduğunu ifade ederek hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde ciddi bir tehdit yarattığını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here