Giyinme Odası Yapma

0

Popüler hale gelmeye başlayan giyinme odaları, kullanım kolaylığı konusunda her evde olması gereken oda bölümleri arasındadır. Peki, odalar nasıl giyinme odasına dönüştürülür?

Giyinme odaları Türkiye’de henüz yeni yeni yaygın duruma gelen ve şimdilik pek çoğumuzun evinde bulunmayan alanlardan bir tanesidir. Bazı insanlargiyinme dolaplarının lüks olduğunu düşünmektedir. Bununa beraber giyinme dolaplarının belki de ne işimize yarayacağını düşünerekyaptırmak istemiyoruz. Oysa giyinme odaları lüks olmamasının yanında, pek çok açıdan gerekli ve aklımıza bile gelmeyecek alanlarda yardımcı olmaktadır.

Giysilerimizi genel olarak yatak odalarımızda yer alan gardıroplarımızakoyuyor ve bu dev boyutlarda yer alan dolaplar yatak odalarının en çok yer kaplayan bölümleri olarak yer almaktadır. Giyinme odaları genel olarak bir süre sonra bu dev dolapların yerini alacaktır. Benzer büyüklükte yer alan bir alan üzerinde çok daha fazla ve konforlu bir ortam sunmaya devam eden giyinme odalarını sadece soyunup giyindiğiniz alanlar olarak değil, aynı zamanda evinizi ve özellikle yatak odalarınızı derli toplu tutan odalar olarak bulundurmaktadır. Evimizde yer alan boş bir odayı nasıl giyinme odası yaparız?

Dolap Seçimi

Kent merkezlerinde yer alan evlerin ortalama ebatları giderek düşme eğiliminde olsa bile, hâlâ bir boş odası bulunan şanslı kişiler arasında bulunuyorsanız, giyinme bölümlerinizison derece kolay bir şekilde sizde kolayca tasarlayabilirsiniz. Bu sayede hem odanızı yararlı bir şekilde değerlendirebilir, hem de diğer oda kısımlarınızın, özellikle de yatak odanızın yük durumunu büyük ölçüde hafifletmiş hale gelirsiniz.

Boş odalarınızın şekline bağlı şekilde iki ya da üç cephe de kolayca kullanabilirsiniz. Kullanılacak olan duvarları boydan boya kaplayabilecek bir dolap ve raf grubu yapmanız önemlidir. Bu dolap ve raf grubu yapmadan hemen önce, giyinme tarzınız ve bu dolap modelleri içerisinde depolayacağınız başka şeyleri göz önünde tutmaya devam ederek bir tasarım yapmanız gerekmektedir. Daha sonra isebu tasarımı bir mobilya atölyesi içerisinde kolayca yaptırabilir veya hazır modüler mobilyalardan seçebilirsiniz.

Geniş Yatak Odaları

Yatak odaları içerisinde büyük ama bir giyinme odanız bulunmuyorsa, kolay bir şekilde odanızın bir kısmını giyinme odasına dönüştürmeniz mümkündür. İlk olarak yatak odası ve giyinme odasını fiziksel olarak ayırmanız gerekmektedir. Giyinme odalarının esas özellikleri arasında, giysileri ve beraberinde yaratmış oldukları dağınıklıkları yatak odalarından tamamen yalıtmalarıdır.

Giyinme odalarınızı bölmek için alçıpen ya da başka çeşit hazır paneller kullanabilirsiniz. Buna bir de hazır iç mekân kapılarından ekleyebilirsiniz. Tüm bunlar düşünüldüğü kadar maliyetli olarak yer almamaktadır. Birkaç saatlik nitelikli işçilik kullanarak kapı ve duvarınız hazır bulunabilir. Ayrıca özel olarak yaptıracağınız dolap grubunu adeta bir duvar şeklindebulunarak giyinme odanızı yatak odanızdan ayırmak kolay bir şekilde olabilmektedir. Daha maliyetli bulunan bu yöntem size daha fazla depolama alanısunabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here