Savunma Bakanı Canikli: Test atışları başarıyla gerçekleştirildi

0

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, sütre gerisinde ve açıktaki hedefler için MKE tarafından geliştirilen 120 mm HE-T tank topu mühimmatının test atışlarının başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı. Canikli, açıkta ve sütre gerisinde bulunan hedeflere karşı çok etkili olan, özellikle vekalet savaşları olarak bilinen ve şehir içi operasyonlarda tanklar tarafından kullanılabilen 120 mm HE-T tank topu mühimmatının MKE Kurumunun kendi özkaynakları ile yürütülen bir Ar-Ge projesi sonucunda başarıldığını ifade etti.
illi Savunma Bakanı Canikli, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

MKE tarafından geliştirilen 120 mm HE-T tank topu mühimmatının test atışlarının başarıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Nurettin Canikli

@nurettincanikli
Ülkemizde daha önceden üretimi yapılmayan 120 mm HE-T Tank Topu mühimmatını üretmeye başladık.

11:44 – 8 Nis 2018
647
171 kişi bunun hakkında konuşuyor
Twitter Reklamları’na ilişkin bilgiler ve gizlilik
Canikli, 120 mm HE-T tank topu mühimmatının özelliklerine ilişkin şu paylaşımda bulundu:

“Ülkemizde daha önceden üretimi yapılmayan 120 mm HE-T tank topu mühimmatı, MKE Kurumu tarafından üretilmeye başlandı. Açıkta ve sütre gerisinde bulunan hedeflere karşı çok etkili olan, özellikle vekalet savaşları olarak bilinen ve şehir içi operasyonlarda tanklar tarafından kullanılabilen 120 mm HE-T tank topu mühimmatı MKE Kurumunun kendi özkaynakları ile yürütülen bir Ar-Ge projesi sonucunda başarılmıştır. Günümüzde süren vekalet savaşları öncesindeki alışılagelmiş harekat konseptine göre tank silahı zırhlı hedeflere karşı kullanıldığından MKE Kurumu şimdiye kadar bu amaca yönelik zırh delicili tank mühimmatı üretmekteydi.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında değişen hedef konseptine karşı MKE Kurumu yaptığı Ar-Ge projesiyle ve bir yıl gibi bu tür çalışmalarda çok kısa sayılabilecek bir sürede 120 mm HE-T tank topu mühimmatını geliştirmiştir. Bu proje ile MKE Kurumu 120 mm HE-T tank topu mühimmatını tüm alt parçalarıyla birlikte yerli ve milli olarak üretebilme yeteneği kazanmıştır. Tasarım faaliyetleri kısa sürede tamamlanan prototiplerin üretim aşamasından sonra atışlı testleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Halen yeni geliştirilen tank topu mühimmatının sertifikasyon ve atış cetvel çıkarılması çalışmaları ise devam etmektedir. 120 mm HE-T tank topu mühimmatı için 2018 yılı ikinci yarısında seri üretime başlanacak ve bu yıl içinde TSK’ya 3 bin adet teslimat yapılacaktır. İlk defa yapılacak bu üretim ile ordumuzun harekat sırasında ihtiyaç duyduğu, ancak yurt dışından ithalatında zorluk olan 120 mm HE-T tank topu mühimmatı yerli olarak sağlanabilecektir.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here