Hendekli Karateci Yusuf Eren Temizel Dünya Şampiyonu Oldu

image_65c0b5e5b2422_n7eE6z
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7 Yaşında Karateye Başladı, 17 Yaşında Dünya Şampiyonu Oldu

Sakarya’nın Hendek ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki Yusuf Eren Temizel’i ailesi, henüz 7 yaşındayken hiperaktif olmasından dolayı bir spor branşına yazdırmak istedi. Bu sırada abisinin karateci arkadaşlarını görüp bu spora başlayan Temizel, katıldığı çeşitli organizasyonlarda başarılar elde ederek 10 yaşında milli takıma girdi.

Ulusal ve Uluslararası Yarışmalarda Başarılar Elde Etti

Daha sonra katıldığı ulusal ve uluslararası yarışlarda derece alan Temizel, Bosna Hersek’te 2019’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda ikinci sırada yer aldı. Hendek Belediyesi Spor Kulübü sporcusu Temizel, Konya’da 2022’de katıldığı Ümit Genç 21 Dünya Şampiyonası’nda ise 76 kilo finalinde Ürdünlü rakibini 8-0 farkla yenerek dünya şampiyonu oldu.

Tiflis’te Yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda Altın Madalya Hedefliyor

Milli takımla Erzurum’da yüksek rakımda kampa giren Temizel, bu başarılarını Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 9-11 Şubat’ta düzenlenecek Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak taçlandırmak istiyor. Milli karateci Temizel, uluslararası organizasyonlarda Türkiye’yi temsil ettiği için kendisiyle gurur duyduğunu söyledi. Temizel, ilerleyen yıllarda düzenlenmesi planlanan organizasyonlara katılmak için puan topladığını söyledi.

Temizel’nin Karate Kariyeri ve Hedefleri

Temizel, başarılarına yenilerini eklemek için yoğun çalıştığını ifade ederek 10 yıldır severek yaptığı bu spor branşında çıktığı her maçta madalya aldığını aktardı. Kendi kulübü tarafından yurt içi ve yurt dışındaki maçlara götürüldüğünü belirten Temizel, toplamda yaklaşık 150 madalya kazandığını söyledi. Henüz olimpiyat madalyası kazanmadığını belirten genç karateci, hedeflerinin olimpiyatlarda şampiyonluk olduğunu dile getirdi.

“Allah nasip etti hedeflerimin hepsini yaptım, sadece olimpiyat kaldı, olimpiyatlarda şampiyonluk hedefliyorum, derece de olursa mutlu olurum. 2020’deki olimpiyatlarda abilerimiz çok büyük madalyalar aldı. Türkiye 13 madalya kazanmıştı bunun 4’ü karateden çıkmıştı. Bence ülkemiz için büyük bir başarı.” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver