İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında doktor kontrollerinin düzenli yapılması önemli1

19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (İBH) Günü’nde hastalığa dikkat çeken Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, İBH’nın tedavisinde düzenli doktor kontrolünün önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Başaranoğlu, “3 aydan uzun süren karın ağrısı, 4 haftadan uzun süren ishal ve son 3 ayda anlamlı kilo kaybı gibi belirtileriniz varsa bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir” dedi.

Screenshot_29
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH), bağırsak duvarının ve iç tabakasının iltihaplanması sonucu oluşan, bulaşıcı olmayan kronik bir hastalıktır.2 İBH’nın en yaygın belirtileri arasında ishal, ateş, kilo kaybı ve karın ağrısı yer alır.3

 

“Yalnız değilsiniz!”

 

19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (İBH) Günü’nde hastalıkla ilgili bilgiler paylaşan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, İBH’nın ülseratif kolit ve Crohn hastalığını içeren, uzun süreli ve vücudun tüm sistemlerini etkileyen hastalıklar olduğuna dikkat çekerek “Dünyada tanı almış 7 milyona yakın İBH hastası olduğu tahmin edilmektedir” dedi.

 

“İBH tedavisinde, hedeflere ulaşmak için erken tanı ve tedavi önemlidir”

 

İnflamatuvar bağırsak hastalıklarının tedavisinde, hedeflere ulaşmak için erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu4 belirten Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, “İBH hastalığı ile başa çıkmak için hastanın düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gitmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, düzenli ilaç kullanması, egzersiz yapması ve sigarayı bırakması önemlidir” dedi. Prof. Dr. Başaranoğlu ayrıca ilkbahar aylarında yaşanan İBH vaka sayılarındaki artışa5 değinerek hastalığın mevsimsel etkisine vurgu yaptı.

 

Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, “3 aydan uzun süren karın ağrısı, 4 haftadan uzun süren ishal ve son 3 ayda anlamlı kilo kaybı gibi belirtileriniz varsa bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir. Ayrıca, bu belirtileri gösteren hastalar www.ibhileyasam.com internet sitesindeki anketi doldurabilirler” dedi.

 

Referanslar:

1. B.N.Ö. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 46 (1) 101-111, 2020.

2. GBD 2017 IBD Collaborators, Lancet Gastroenterol Hepatol 2020; 5: 17–30.

3. Demir N., Erzin Y. Z. Güncel Gastroenteroloji 18/4.

4. Basaranoglu M, Najjar SM, et al. Rate and predictors of endoscopic mucosal healing in patients with inflammatory Bowel disease by azathioprine treatment. Journal of Gastrointestinal&Digestive System. 2016 6;4:1-5.

5. Basaranoglu M, Sayilir A, Demirbag AE, Mathew S, Ala A, Senturk H. Seasonal clustering in inflammatory bowel disease: a single centre experience. Expert Rev   Gastroenterol Hepatol. 2015 Mar 19:1-5. [Epub ahead of print] PubMed PMID: 25790731.

Bu Yazıya Tepki Ver