İran Dışişleri Bakanı, Arap-İran Diyaloğu Toplantısında Önemli Açıklamalarda Bulundu

image_6641b2c3afc10
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran-Arap İlişkilerinde Yeni Bir Aşama

İran Dışişleri Bakanı, Tahran’da gerçekleşen Arap-İran Diyaloğu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İran’ın artık bölgesel diyalog ve işbirliği aşamasına geçtiğini vurguladı. Abdullahiyan, 13. hükümetlerinin dış politikasının bölge ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmeye odaklandığını belirtti.

Filistin Meselesi ve Bölgesel Barış

Abdullahiyan, İsrail’in Filistin topraklarını işgaline de değinerek, Siyonist rejimin silahsızlandırılması ve işgalin sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı. Bölgede barış, istikrar ve güvenliğin ancak bu şekilde sağlanabileceğini ifade etti ve Filistin meselesinin bölge ülkeleri ve İslam dünyasının öncelikli gündem maddesi olması gerektiğini belirtti.

Nükleer Anlaşma ve Uluslararası Çabalar

İran Dışişleri Bakanı, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya da değindi. ABD’nin anlaşmadan çekilmesi sonrasında İran’ın taahhütlerine sadık kaldığını belirten Abdullahiyan, yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili anlaşmaya yeniden dönme konusunda hazır olduklarını ifade etti. Ancak, ABD ve İran arasındaki uzlaşmazlıklar nedeniyle görüşmelerin bir süreliğine askıya alındığını belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver