İsrail Cumhurbaşkanı’ndan dikkat çeken açıklamalar: Babam aileden Türkiye’ye gelen ilk kişi değildi

11032022-israilcumhurbaskaniherzog
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Neve Şalom Sinagogu’ndaki dua törenine katıldı. Burada önemli açıklamalara yer veren Herzog, “Babam, ailemizden Türkiye’ye gelen ilk kişi değildi. 1944’te Naziler’in Avrupa Yahudilerini yok etme planları yürürlükte iken, büyükbabam Yitzhak Isaac Herzog Allevi ile amcam Yaakov, Avrupa Yahudilerini kurtarmak için özel bir görevle buraya gelmişlerdi” dedi.

İstanbul’da Yahudi cemaatinin üyeleriyle bir araya gelen Herzog, daha sonra Beyoğlu’nda bulunan Neve Şalom Sinagogu’nda cemaatle ibadet törenine iştirak etti. Burada bir konuşma yapan Herzog, böyle özel bir günde Türkiye’de olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Ukrayna’da yaşananlardan büyük bir üzüntü duyduğunu dile getiren Herzog, Ukrayna Yahudi cemaatinin içinde bulunduğu dertlerden bir an önce kurtulmaları için dua ettiğini söyledi.

“BABA AİLEMİZDEN TÜRKİYE’YE GELEN İLK KİŞİ DEĞİLDİ”

Babası İsrail 6. Cumhurbaşkanı Haim Herzog ile annesinin, Yahudilerin İspanya’dan kovuluşu ve Osmanlı topraklarına gelişinin 500. yılı dolayısıyla Türkiye’ye bir ziyarette bulunduğunu kaydeden Herzog, şunları kaydetti: “Babam, ailemizden Türkiye’ye gelen ilk kişi değildi. 1944’te Naziler’in Avrupa Yahudilerini yok etme planları yürürlükte iken, büyükbabam Yitzhak Isaac Herzog Allevi ile amcam Yaakov, Avrupa Yahudilerini kurtarmak için özel bir görevle buraya gelmişlerdi. Hem babam hem de büyük babam buradaki ziyaretlerinden söz ederken, Türkiye’nin kapılarını ve kalplerini açma şekillerinden ve Yahudilerin burada huzurlu bir yer bulabileceklerinden söz etmişlerdi.”

“YAHUDİ HALKININ TARİHİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASINIZ”

Herzog, hem İspanya’dan sürgün edilen Yahudileri hem de Türkiye’de yaşayan Yahudileri, Türk toplumuna entegre ederek Yahudi halkının tarihinin yazılmasında büyük rol oynadıklarını anlattı. Türkiye’de yaşayan şairlerin, bilginlerin ve ticaret adamlarının, Yahudi tarihi ve geçmişinin önemli bir parçasını oluşturduklarını ifade eden Herzog şöyle devam etti: “Siz, Türkiye’deki Yahudi cemaatinin üyeleri bunun için bir örnek ve bir model oluşturmaktasınız. Sizler, gelenek topluluk ve tüm zorluklarla yüzleşmek adına karşılıklı garantinin simgesisiniz. Yahudi cemaatinin burada yani sinagogda ciddi terör saldırılarını deneyimlediniz. Ne yazık ki dünyada Yahudi okullarına, süpermarketlerine ve işletmelerine nefret saldırıları yapıldı. Türkiye Yahudilerinin güvenliği ve özgürlüğü için yetkililerin taahhütlerini memnuniyetle karşılamaktayım.”

“BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAMZI GEREKLİ”

Herzog, dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile güzel, açık ve dürüst bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve Türkiye- İsrail ilişkilerinin geliştirilmesi için önemli adımlar attıklarını aktardı. Orta Doğu’da barışın sağlanması için Türkiye-İsrail ilişkilerinin önemli olduğuna dikkati çeken Herzog, şöyle devam etti. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da söyledim, Orta Doğu’daki farklı din mensuplarının barış içinde yaşayabileceğini ve yaşamımız gerektiğini anlattım. Benimle aynı fikirde olduğunu ondan duyduğuma sevindim. Bölgesel istikrarın özellikle önemli olduğu konusunda Cumhurbaşkanı da aynı düşünüyor. Tüm halklar ve dinler arasında bizi birleştiren şeyin güçlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Ukrayna’da korkunç trajedi yaşanırken barış için böyle ortak düşünmemiz son derece önemli.” Herzog, nefret suçları, ırkçılık ve antisemitizm konusunda mücadele edeceklerini, dünya barışı için hoşgörü ve dostluk üzerine mesajlarını vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver