Japonya, NATO Ülkeleriyle Savunma İşbirliğini Hızlandırıyor

image_657aaba9ba97e_9exXzm
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Japonya, NATO Ülkeleriyle Savunma İşbirliğini Hızlandırıyor

Hint-Pasifik’teki Tehditler Karşısında Japonya

Hint-Pasifik bölgesinde artan bölgesel tehditler karşısında Japonya hükümeti, NATO bünyesindeki dost ülkelerle savunma kapsamlı proje ve işbirliklerini hızlandırmayı hedefliyor. Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps ve İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto ile başkent Tokyo’da bir araya geldi.

Küresel Muharebe Hava Programı

Görüşmede, geçen yıl üç ülkenin açıkladığı “Küresel Muharebe Hava Programı” ile 2035 yılına kadar savaş uçağı geliştirilmesi için ortak projeye yönelik taahhütler ele alındı. Bakanlar, üç ülke arasında 2035 yılına kadar ortak savaş uçağı geliştirme projesinin hayata geçirilmesi amacıyla üstlenici firmalar arası koordinasyon kurulu oluşturulmasında anlaştı.

Ana Üstleniciler ve Hedefler

Savaş uçağı projesinde ana üstleniciler Japonya’dan Mitsubishi Heavy, İngiltere’den BAE Systems ve İtalya’dan Leonardo S.P.A’dan uzmanlar, koordinasyon kurulunda yer alacak. Aralık 2022’de kamuoyuna duyurulan “Küresel Muharebe Hava Programı” kapsamında koordinasyon kurulu, 2027’ye kadar savaş uçağının dizaynının tamamlanmasını hedefleyecek.

Japonya’nın NATO İle İşbirliği

Japonya, Başbakan Kişida Fumio’nun, 2022’de Madrid’deki NATO Zirvesi’ne katılan “ilk Japon başbakan” olmasının ardından, birlikteki dostlarıyla işbirliğini derinleştirmeyi sürdürüyor. Tokyo hükümeti, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (ASDF) bünyesindeki yaklaşık 90 adet F-2 savaş uçağını emekliye ayırarak, yeni savaş uçaklarını konuşlandıracak.


Bu Yazıya Tepki Ver