Kıtadaki Brunt Buz Sahanlığı’ndan Wight Adası Büyüklüğünde Buz Dağı Ayrıldı

image_665097cb25ef1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’deki Brunt Buz Sahanlığı’ndan Dev Buz Dağı Koparak Ayrıldı

İngiltere’deki Brunt Buz Sahanlığı’ndan, son 3 yılda Paris ve Londra gibi kentlerden daha büyük parçaların ayrıldığı bilgisi paylaşıldı. Ancak, en dikkat çekici ayrılan parça ise İngiltere’deki Wight Adası büyüklüğünde (380 kilometrekare) olan bir buz dağı oldu.

Brunt Buz Sahanlığı’ndan Kopan Buz Dağı Hakkında Açıklamalar

Antarktika’da araştırmalar yapan İngiliz bilim kuruluşu British Antarctic Survey’in (BAS) Brunt Buz Sahanlığı üzerindeki Halley Araştırma İstasyonu’nda görevli buz bilimciler, yeni ayrılan parçadaki ilk çatlakların 2016’da oluştuğunu belirtti. Buz bilimci Oliver Marsh, buz dağı üzerine yerleştirdikleri küresel konumlama sistemi (GPS) aracılığıyla uyarı aldıklarını belirterek, “Bir saat içerisinde birkaç yüz metrelik bir hareketlenme tespit ettik. Bu da buz dağının kıtadan ayrıldığının en büyük göstergesiydi” şeklinde konuştu.

Halley Araştırma İstasyonu’nda Endişe Verici Durumlar

BAS tarafından paylaşılan uydu görüntülerinde, buz dağının etrafının suyla kaplandığı ve kıtadan ayrıldığı açıkça görüldü. 2017’den bu yana Brunt Buz Sahanlığı’nda konuşlu Halley Araştırma İstasyonu’nda bulunan buz bilimciler, son yıllarda meydana gelen hareketlenmelerden endişe duydukları biliniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver