Lakhta Center ’a 4 ödül birden

Lakhta Center ’a 4 ödül birden
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek yapılar ve kentsel gelişim alanında ana uluslararası ödül olan Council on Tall Buildings and Urban Habitat / Yüksek Yapılar ve Şehir Alanı Konseyi (CTBUH) Awards 2021 sonuçları açıklandı. Yarışmada Rönesans İnşaat tarafından Rusya’nın St. Petersburg kentinde inşa edilen Lakhta Center, 4 kategoride ödül aldı. 462 metre yüksekliğiyle dikkat çeken gökdelen, uluslararası jüri tarafından ‘Yüksek Katlı Binaların Cepheleri’ kategorisinde en iyi proje olarak seçildi. Konferans katılımcılarının genel oylama sonuçlarına göre ise ‘Avrupa’nın En İyi Yüksek Binası’, ‘Yüksek Binaların İnşası’ ve ‘400 Metreden Yüksek En İyi Bina’ ödüllerini kazandı.

Verilen bilgiye göre, iki aşamada gerçekleşen ödül programının ilk etabını kazanan projeler, son aşama olan 18-19 Mayıs’ta çevrimiçi olarak gerçekleşen finalde yarışmaya hak kazandı. Şikago’da gerçekleştirilen finalde son iki yılda inşa edilen 160’tan fazla proje yarıştı. Lakhta Center, yarışmada 4 birincilikle ismini zirveye taşıdı. Kazananlar, dünyanın önde gelen mimarları, şehir planlamacıları ve yüksek binaların tasarımı, yapımı ve işletilmesinde görev yapan uzmanların yer aldığı bir jüri tarafından seçildi. Konferansa katılan sektörün kanaat önderleri, projeler arasında yapılan genel oylamada favorilerini belirledi.

Lakhta Center konseptini geliştiren mimar Tony Kettle “Lakhta Center, tasarımı ve inşası çok zor koşullarda gerçekleştirilen eşsiz bir bina. Binanın zarif cephesinin oluşturduğu hareket yanılsaması, enerjiyi tüm biçimleriyle bünyesinde barındırıyor. Zarif bir sivri uçla taçlandırılan yenilikçi ve enerji verimliliği yüksek gökdelen, şimdiden şehrin simgesi haline geldi. Tam 5 kategoride adaylığımızla önde başladığımız bu prestijli yarışı, 4 ödül alarak tamamladık. Sonuçtan oldukça mutluyuz” dedi.


 

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver