Madalya & Plaket

2
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Madalya, günümüzde ödüllendirmenin en kolay ve belki de en etkili yöntemlerinden birisidir. Bazen bir spor turnuvasının bazen de benzeri bir yarışmanın kazananlarına verilen madalyalar, simgesel ödüllerdir.

Plaketler de benzer şekilde ödüllendirme işlemine aracılık eden ürünlerdir. Genellikle genel kültür ve edebiyat gibi alanlarda öne çıkanlara verilir. Ya da herhangi bir görevde üstün başarı gösterenleri ödüllendirmek için kullanılır. Bu bağlamda madalya ile ayrıldıklarını söylemek yanlış olmaz. Ancak her ne kadar burada bahsedilen ürünler arasında belli farklar olsa da, günümüzde ödüllendirmede yoğun olarak kullanıldıkları bir gerçektir.

Madalya ve Plaket Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Madalya plaket ile yapılan ödüllendirmelerde, kişiler kendilerini son derece özel hisseder. Madalyaların bir yarışma ve müsabaka sonucunda kazananlara veya dereceye girenlere verildiği bilinmektedir. Ancak plaketler ise ortada bir yarışmanın olmadığı durumlarda ödüllendirme için verilir. Bu yönü ile iki seçenek birbirinden ayrılır.

Plaketler, özel bir kutu ve kutu içinde bulunan plaketten oluşan bir set şeklinde sunulur. Alınan bu özel ödül, evlerde veya iş yerlerinde rahatlıkla sergilenebilir. Göstermiş olduğu başarıyı yakınlarına ve arkadaşlarına duyurmak isteyenler, plaketleri böyle alanlarda sergileme yoluna gidebilir.

Bir yarışmanın sonucundan madalya ile yapılan ödüllendirme ise genellikle ilk üçe girenlere yapılır. Birinciye altın, ikinciye gümüş ve üçüncüye ise bronz renginde madalyalar verilir. Dünyadaki en büyük spor organizasyonlarında verilen madalyalar ise altın, gümüş ve bronzdan üretilmişlerdir.

Madalya Çeşitleri

Madalya çeşitleri, farklı alanlarda kullanılabilmeleri ile dikkat çeken ürünlerdir. Günümüzde amatör alanlarda da madalyalarla ödüllendirme yapılmaya başlaması ise söz konusu ürünler daha fazla önem kazanmıştır. İnternet üzerinden sipariş edilecek madalyalar, bir yarışma için kolaylıkla kullanılabilir. Bu alanda uzun zamandır hizmet veren sitemiz, sizlerin madalya isteklerinizi etkili olarak karşılar. Sitemizde çok sayıda plaket madalya çeşitleri vardır. Kullanacağınız organizasyona göre bunlar arasından uygun olanları tercih edebilirsiniz.

Madalya çeşitleri incelendiğinde genel itibariyle iki farklı tür olduğu görülecektir. Bunlardan ilki baskılı madalya iken, diğeri ise boş madalyalardır. Baskılı madalyalar, adından da anlaşılacağı üzere üzerinde baskı olan madalyalardır. Söz konusu baskı bazen bir okulun logosu, bazen bir sembol, bazen de daha farklı bir unsur olabilir.

Sizlere sunulan seçenekleri incelendiğinizde baskılardan bazılarının kabartmalar şeklindeki semboller olduğunu göreceksiniz. Örneğin; üzerinde satranç taşlarının kabartmasının bulunduğu madalyayı, satranç turnuvasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ya da futbol topu baskısının olduğu seçeneği, bir futbol turnuvası için kullanmanız mümkündür. Bu noktada sunulan madalya seçeneklerinin genel olarak beklentilerinizi karşılayacağı ifade edilebilir.

Madalya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Madalya plaket seçimi ilk bakışta basit bir işlem gibi görünse de, işin içine girildiğinde sanıldığı kadar basit olmadığı görülecektir. Çünkü çok fazla seçeneğin bulunması, seçimin zor yapılmasına neden olur.

Madalyalar arasından seçim yaparken ilk olarak kullanılacak alana dikkat edilmesi gerekir. Eğer bir okul turnuvası için kullanılacaksa, baskılı madalya tercih edilebilir. Ya da madalya verilecek kişi sayısı fazla ise farklı renklere sahip boş madalya seçenekleri arasından seçim yapılabilir. Sitemizde yer alan seçenekleri detaylı olarak inceleyerek en doğru kararı verebilirsiniz.

Madalyalarda olduğu gibi plaketlerde de benzer bir durum vardır. Kendi içinde birçok türü olan plaketlerden uygun olanları seçerek kullanabilirsiniz. Madalya plaket siparişi verdiğinizde, üzerine yazılacak yazılara ve yapılacak baskılara ilişkin bilgi vermeniz gerektiğini unutmayın. Böylece istekleriniz dikkate alınarak kısa sürede madalya yapımı tamamlanacaktır. Siz de ilgili madalya ve plaketleri istediğiniz alanda kullanarak ödüllendirme yapabileceksiniz.

Bu Yazıya Tepki Ver