Marmaris ’teki 2 bin yıllık ağacın yaraları sarıldı

Marmaris ’teki 2 bin yıllık ağacın yaraları sarıldı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bayır Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 2 bin yıllık tarihi ağaç geçen onca yıla rağmen halen ayakta durarak tarihe meydan okuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görünümüyle kendine hayran bırakan ağaca katran ve bitkisel karışımla pansuman yapıldı. Asırlık ağaca yapılan pansumanın yanı sıra uzayan dalları da kesilerek bakımı gerçekleştirildi. Anıtlar Kurulu tarafından ‘anıt ağaç’ olarak tescillenen ve mahallenin simgesi haline gelen ağaç yerli ve yabancı turistlerin ise ilgi odağı haline gelirken, bakımları tamamlanan asırlık ağaç havadan görüntülendi.

“Turistler ağaca ilgi gösteriyor”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin ağaçla ilgilendiğini ifade eden Hasan Vural, “Bu ağaç için 2 bin yaşında olduğunu söylüyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen ekipler ağacı budadılar, çürük yerlerini kestiler. Katran sürerek pansuman yaptılar. Burası turizm noktası. Gelen turistler de ağaca oldukça fazla ilgi gösteriyorlar” dedi.

Çevre sakinlerinden Esma Alper ise, “Küçüklüğümden bu yana bildiğim bir ağaç. Bizim bildiğimiz kadarıyla 2 binli yaşlarda. Yetkililer buraya gelerek ağaca bakım yaptılar, katran sürdüler. Çok güzel oldu. Ellerine sağlık. Katran ağacın yaralarını sarıyor” diye konuştu.

Abdul Samet Kaya – Ahmet Faruk Sarıkoç – Güldemet Kızıl

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir