Milli Güvenlik Kurulu Yoğun Gündemle Toplanıyor

image_6655a11de47c9
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terörle Mücadele Öncelikli Konu

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında üçüncü kez yıl içinde toplanacak. Beştepe’de gerçekleştirilecek toplantının odak noktası, terörle mücadele olacak. Türkiye’nin hedefi, Irak sınırlarındaki güvenlik çemberini bu yaz tamamlamak.

Terörle Mücadeledeki Gelişmeler ve Operasyonlar

Irak’ın kuzeyindeki terör unsurlarının yok edilmesi için devam eden operasyonlar toplantıda ele alınacak. Ayrıca PKK/YPG’nin Suriye’nin kuzeyindeki işgal ettiği yerlerdeki yasa dışı seçim hazırlıkları ve kendini meşrulaştırma çabalarına karşı alınacak tedbirler masaya yatırılacak. Ayrıca FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadeledeki son durum da değerlendirilecek.

İsrail’in Filistin’deki Katliamları Ele Alınacak

İsrail’in Filistin topraklarında sürdürdüğü katliamların ele alınacağı toplantıda, saldırıların durdurulması, insani yardımların ulaştırılması ve İsrail’in bölgeye yaydığı gerilimin önlenmesi için yürütülen diplomasi trafiği de değerlendirilecek. Ayrıca, İsrail aleyhine açılan soykırım davası ve Türkiye’nin müdahil olma kararı da görüşülecek.

Diğer Bölgesel ve Uluslararası Konular

MGK toplantısında, Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış süreci, İran’daki gelişmeler ve Yunanistan ile ilişkiler gibi bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları da masaya yatırılacak. Ayrıca, İspanya, İrlanda ve Norveç’in ardından Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının artması adına atılabilecek adımlar da ele alınacak.

Bu Yazıya Tepki Ver