NASA, Ay Üzerinde Manyetik Robotlar Kullanarak Demiryolu İnşa Edecek

image_6642187ebfd5c
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA’nın Yenilikçi Projesi: FLOAT

NASA, Ay yüzeyinde demiryolu inşa etme projesi olan FLOAT’un (Flexible Levitation on a Track) detaylarını paylaştı. Proje, manyetik robotlar kullanarak her gün 100 tona kadar malzeme taşımayı hedefliyor.

Esnek Yollar ve Otonom Taşımacılık

Proje lideri Dr. Ethan Schaler, Ay’da güvenilir, otonom ve verimli yük taşımacılığı sağlayacak bir demiryolu sistemi inşa etmeyi amaçladıklarını belirtti. Projede, ay yüzeyine “açılabilen” esnek yollar oluşturularak inşaat süresi kısaltılacak.

Güçlü Manyetik Robotlar

Manyetik robotlar, Ay yüzeyinde yükselen raylar üzerinde hareket ederek malzemeleri taşıyacak. Elektromanyetik itme kuvveti ile robotlar hedeflerine taşınırken, güç raylardan sağlanacak. Bu sistem, Dünya’daki manyetik raylı trenlerin prensiplerine dayanıyor.

Geleceğin Ay Üsleri

NASA’nın Artemis misyonları kapsamında Ay’da yaşam için adımlar atılırken, Ay’da sürdürülebilir bir üs kurma fikri de önem kazanıyor. Artemis misyonlarıyla birlikte Ay’da birden fazla ana kamp inşa edilmesi planlanıyor. Dr. Schaler, proje kapsamında her robotun 1,61 km/saat hızla yük taşıyabileceğini belirtiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver