Rio Grande do Sul Eyaletinde Yaşanan Sel Felaketi

image_6656c9cfde434
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sel Felaketinde Ölenlerin Sayısı 169’a Ulaştı

Ülkenin güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde 3 haftadır etkili olan yağışların yarattığı seller, can ve mal kaybına neden olmaya devam ediyor. Eyalet Sivil Savunma yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, şu ana kadar ölenlerin sayısı 169, kayıpların sayısı ise 56 olarak güncellendi.

Arama Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Sel felaketinden olumsuz etkilenen 469 kasabada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Su seviyesinin azaldığı bazı bölgelerde ise su şebekelerinin onarıldığı ve halkın içme suyuna kademeli olarak erişim sağlandığı belirtildi.

Normale Dönüş Zaman Alacak

Halen 42 otoyol, köprü ve cadde sular altında bulunuyor ve normale dönüşün zaman alacağı vurgulanıyor. Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, yaşanan felaketin boyutu nedeniyle 180 günlüğüne “felaket durumu” ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi çaba harcadıklarını açıklamıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Bölgeyi Ziyaret Etti

Felaketin etkilediği alanları üç kez ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, bölgeyi yeniden ayağa kaldıracaklarını belirtmişti. Yaşanan felaket, ülkenin tarihindeki en yıkıcı olaylardan biri olarak kaydedildi.

Bu Yazıya Tepki Ver