35 Yaşından Önce Sigarayı Bırakanlar Sigaranın Ölüm Etkilerinden Kurtuluyor

Uzmanlara göre 35 yaşından önce sigarayı bırakmış olanlar, sigaranın sebep olduğu erken ölüm riskinden kurtuluyor. Kanser olma riski ise ne kadar sigara içtiğine göre değişiyor.

35 Yaşından Önce Sigarayı Bırakanlar Sigaranın Ölüm Etkilerinden Kurtuluyor
35 Yaşından Önce Sigarayı Bırakanlar Sigaranın Ölüm Etkilerinden Kurtuluyor Can Polat

Sigaranın sağlığa etkileri yanında sosyal hayatı etkileyen ve insanın huzursuz olmasına neden olacak birçok etkisi de bulunuyor. Ağızda sürekli olan acı tat hissi, merdiven bile çıkarken nefes nefese kalmak, sürekli koku… Sigara uzun vadede sağlığınızı olumsuz yönde etkilerken, fiziksel açıdan da sizi sıkıntıya sokar.

Sigara kullanan kişiler mutlaka hayatlarında bir defa sigarayı bırakmayı denemiş, fakat sonra tekrar başlamışlardır. Bu tiryakilik evresinde sigarayı bırakmak o kadar kolay değil. Özellikle bıraktıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk döneminde birçok kişi yeniden başlar. Fakat bu yoksunluk dönemi geçici bir dönemdir ve etkileri bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Sigarayı bırakmada en önemli kural, bıraktıktan sonra tekrar bir tane bile içmemektir. Çünkü bir tane dahi içseniz, beyin eski tat, kişiye verdiği his, davranış anıları gibi şeyleri tekrar hatırlıyor. Sigarayı sık sık bırakanların, fakat bunu başaramayanların en büyük nedeni arada bir tane içmenin bir zararının olmayacağını düşünmeleridir.

Sigaranın hem doğrudan, hem de dolaylı yoldan neden olduğu ve yol açtığı hastalıkları saymak, çok uzun bir liste çıkarmaya neden olacaktır. Ama başlıcalarını sıralamak gerekirse; akciğer başta olmak üzere, prostat, gırtlak, mesane, ağız, diş eti, yemek borusu, pankreas, bademcik, dil ve rahim ağzı kanseri diyebiliriz. Ayrıca, kadınlarda kısırlık, KOAH gibi hastalıklara neden olurken, erkeklerde felç, iktidarsızlık, kronik bronşit, ülser, kalp krizi, bacak damar hastalıklarıgibi birçok hastalığa neden olabiliyor.

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre 35 yaşından önce sigarayı bırakanların, sigaradan kaynaklanan ölme riski nerdeyse tamamen ortadan kalkıyor. Akciğer kanseri olma riski ise sigarayı içme uzunluğuna göre değişiyor. 20 yıldan fazla içenler için ise kanser riski çok fazla. 20 yıldan fazla sigara içenlerin riski, hiçbir zaman içmeyenlerin seviyesine kadar düşmüyor. Ayrıca eklenen her yıl riski çok daha fazla büyütüyor.

sağlık sigara akciğer kanseri
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar