Besinlerde kırmızı damga dönemi

Türk Böbrek Vakfı TBV Başkanı Timur Erk, birçok Avrupa devletinde yapılan trafik ışıkları sisteminin Türkiye’de uygulamaya geçirileceğini ve sıhhatimizi olumsuz etkileyen yiyeceklerin kutularına kırmızı nokta konulacağını söyledi.

Besinlerde kırmızı damga dönemi
Besinlerde kırmızı damga dönemi Cankut Yılmaz

Erk, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde ilkokul talebelerine özel tertip edilen programa katıldı. TBV tarafından Çorlu’da Unilever İş İlkokulunda düzenlenen programda konuşan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, "Daha Önceki zamanlarda özellikle benim gençliğimde sokakta oynanan oyunlar vardı. Şimdi elinizde telefon, önünüzde bilgisayar, karşınızda televizyon dolayısıyla önceki yıllardaki gibi sokak oyunu kalmadı" dedi.

Milyonlarca obez mevcut

Türkiye’de mevcut 3 milyon obez bulunduğunun altını çizen Erk, "Şayet bir ülkede 81 milyon popülasyon içinde 3 milyon obez varsa, 3 milyon obezin içinde 1.8 milyonu 18 yaş altındaysa başka bir deyişle gençlik yahut çocuk dönemindeyse o zaman ciddi bir problem var demektir. Her yıl 1.8 milyon çocuk obezi popülasyonumuz yüzde 8 çoğalıyorsa bu işte bir terslik var demektir. İşte biz 10 yıldan beri kendimizi bu işe adadık Türk Böbrek Vakfı olarak. Tüm Trakya’yı şehir ve ilçelerini geziyoruz. İstanbul’da turluyoruz. Şimdiye kadar da 16 tane ile gitmiş vaziyetteyiz Anadolu’da. Amaçladığımız, yaptığımız şey 3 tane beyaz düşman olan tuz, şeker ve un kullanımını azaltmak. Şayet bunda muzaffer olabilirsek daha sıhhatli jenerasyonlara erişme ihtimalimiz var. Bilginiz var 6 gram tuz yeterli. Dünya Sağlık Teşkilatı 5 veya 6 gram diyor. Her şeyin içerisinde tuz var. Bundan 10 yıl önce tahmini günlük tüketim 18 gramdı. Devlet, Sağlık Bakanlığı ve bizim de Türk Böbrek Vakfı olarak ciddi programlarımızla beraber bu ilk kez 3 yıl önce 14 grama düşürdük. Ve şu anda da 10 gr civarlarında. Bu mükemmel bir başarı” dedi.

“Şeker-tuz oranı fazlaysa kırmızıyı yiyecek”

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, "Her 100 gramlık ürün önümüze geldiğinde bir çay kaşığı bütün dolu olduğunda 6 gram dörtte biri bunu 1,5 gram yapıyor. Başka Bir Deyişle 100 gramda 1,5 gram tuz varsa kırmızı nokta alacak Türk Yiyecek Kodeksi’ne göre. 26 Ocak 2017 tarihinde yeni bir kararname çıktı. Oradaki mevzuya göre 2020’nin başından itibaren tam işlenmiş, ambalajlanmış, paketlenmiş yiyeceklerde kırmızı nokta geliyor. Malum, ne ilaç içeriklerini okuruz ne de bu kutular üzerindeki küçüvük yazılmış uyarıları pek okumayız. Ama görülebilecek biçimde kırmızı damgayı herkes görür. Şimdi kırmızı damgayı görünce markete giden anneleriniz başta olmak üzere kim alışveriş yapıyorsa bundan uzak duracak, 2020’nin başından itibaren" ifadelerini kaydoldu.

obez Türk Böbrek Vakfı kırmızı nokta
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar