Cips Paketleri Azotla Dolu! Bu gaz vücuda neler yapıyor?

Cips paketlendirme işleminde azot gazı kullanımı, tüketiciyi korkuttu. Peki, gönül rahatlığı ile tüketilebilir bir yiyecek mi? İşte konu ile ilgili önemli açıklamalar..

Cips Paketleri Azotla Dolu! Bu gaz vücuda neler yapıyor?
Cips Paketleri Azotla Dolu! Bu gaz vücuda neler yapıyor? Gizem Zalimalioğlu

Bugün 29 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster isimli programda bir soru dikkatleri uyandırdı. Programa katılan bir yarışmacıya yöneltilen sorunun doğru cevabı korkuttu. Patates cipsleri paketleri, içinde hangi cipsin taze kalmasını sağlayan gaz ile doldurulur, sorusu katılımcıya yöneltildi. Sorunun cevap şıkları arasında oksijen, hidrojen, helyum ve azot vardı. Doğru cevap ise kimsenin aklının ucundan geçmeyecek, azot gazı şıkkıydı.

Midemize azot gazı indiriyoruz

Bir anda yayılan cips paketlerinin içerisinde azot gazı basılması, halk tarafından yadırgandı. Cipslerin taze kalması için paketin tamamının azot gazı ile şişirilmesi, kafalarda sorular oluşturdu. Halkın çoğunluğunun zararlı bir gaz olarak bildiği azot, özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin bol bol tükettiği bir yiyecek olan cipslerin içinde bulunması ne kadar doğru ya da ne derece zararlı olduğunu sizler için araştırdık. Yeme suretiyle vücudumuza giren bu besinle birlikte aynı zamanda midemizi, damarlarımızı ve en önemlisi kalbimizi gazla mı dolduruyoruz? İşte cevabı...

Cips mi, yoksa zehir mi yiyoruz? 

Hali hazırda yağ kullanımı, yapımı ve içerisindekiler sebebiyle zararlı olduğu söylenen cips ve cips türevlerine bir de azot gazı endişesi eklendi. Cips pazarının büyük bölümü ABD firmalarına ait olması sebebiyle güvenilirliği test edilmeli, deniyor. Öte yandan dünya üzerinde her yıl 36 milyar paket patates cipsi satılıyor. Ülkemizde ise küçük yaştaki bireylerin sıkça tükettiği cipsler hakkında ciddi bir bilgi söz konusu. Cipslerin azot gazı ile birlikte paketlendiği bilgisi, aileleri ve tüketen insanları korkutmaya devam ediyor. Peki, bu azot gazı nedir? Nerede yer alır? 

İnsanı yavaş yavaş boğuyor

Azot gazı dünya üzerinde bulunan ve aslında soluduğumuz bir gaz türü. Hepimiz oksijeni biliyoruz ama azotu tahayyül edemiyoruz. Azot gazı, sıvı azotun ısınarak buharlaşmaya bırakılmasıyla ortaya çıkar. Aynı zamanda atmosferimizin yüzde 78’i bu gaz. Gaz halinde bulunan azotu fazla solumak ise kişiyi yavaş yavaş boğar, bebeklerde beyinsel gelişimi engeller ve bozukluklara neden olur.

Korkulacak durum ise sıvı ya da gaz halindeki azot farkı ile ortadan kalkıyor. Evet, gaz halindeki azot öldürüyor fakat sıvı azot aksine yararlı bir kullanım amacı güdüyor. Sıvı haldeki azotun çabuk soğutmak gibi bir özelliği var. Böylelikle soğuk depolarında (gıda, bitki, et, sperm korumasında) kullanılıyor.

İçiniz rahat olsun

Öte yandan Türkiye'de MAP (Modifiye Atmosfer Paketleme) şekli kullanılıyor. Bu teknik, inert bir gaz olan azotu atmosfer olarak kullanarak ürün kalitesini arttıran ve raf ömrünü uzatan bir paketleme tekniğidir. Konuyla ilgili Endüstriyel Basınçlı Hava ve Gaz Çözümleri (DHE) resmi sitesinde yaptığı açıklamaya göre, azot gazı, gıda paketlemede; öncelikle paket içindeki oksijen içeriğini düşürerek ürünün bozulmasına engel olmak için kullanılır. Bazı gıdaların paketlemesinde azot gazı, karbondioksit gazıyla karışım halinde kullanılabilmektedir. Ayrıca, basınçlandırılmış azot, dolum gazı olarak paketin sönmesini engellemek amacıyla kullanılır.

sağlık azot cips paketi azot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.