Çocuğu Cezalandırmanın Psikolojik Sonuçları

Pek çok ebeveyn, çocukluğunda çocuklarla ilişki kurmanın pozitif yolları olduğunu öğrenmemiştir. Cezalandırma işe yaramadığında ve ebeveyn alternatif metotlardan habersiz olduğunda, cezalar sıklaşıp çocuk için daha tehlikeli hale gelebilir

Çocuğu Cezalandırmanın Psikolojik Sonuçları
Çocuğu Cezalandırmanın Psikolojik Sonuçları Fırat

”Spare the rod and spoil the child” ( kızını dövmeyen dizini döver benzeri bir deyim, sopadan kaçınırsan çocuk şımarır gibi) İncil’den değil, Samuel Butler’ın 17. yüzyıldan kalan Hudibras isimli satirik şiirinden bir söz. Şiirde, çocuğa uygulanan şiddeti teşhir ve itham etmek için kullanılan bu sözün şimdilerde çocuğu fiziki olarak cezalandırmayı mazur göstermek için kullanılıyor olması ironik bir durum.

Ceza, ebeveyn ve çocuğun arasındaki bağa zarar verir; sizin canınızı yakan birisine sevgi beslemek insan doğasına aykırıdır. Her ebeveynin istediği gerçek işbirliği ruhu, ancak karşılıklı kuvvetli sevgi bağları ve saygı sayesinde ortaya çıkabilir. Cezalandırma, işe yarasa dahi sadece korkuya dayalı yüzeysel bir davranış ortaya çıkartır bu da çocuk direnmeye başlayacak yaşa gelene kadar görülür. Bunun zıddı olarak ise saygı üzerine kurulmuş bir işbirliği kalıcıdır ve hem ebeveyne hem çocuğa senelerce beraberce mutluluk verir.

Pek çok ebeveyn, çocukluğunda çocuklarla ilişki kurmanın pozitif yolları olduğunu öğrenmemiştir. Cezalandırma işe yaramadığında ve ebeveyn alternatif metotlardan habersiz olduğunda, cezalar sıklaşıp çocuk için daha tehlikeli hale gelebilir

Çocuk tarafından güvenli şekilde ifade edilemeyen öfke ve hayal kırıklığı çocuğun içinde birikir. Kızgın teenagerlar gökten düşmüyorlar. Çocuğun içinde yıllar boyu biriken öfke, çocuk bu öfkesini ifade edecek yaşa geldiğinde ebeveynlerini şok edebilir. Cezalandırma küçük yaşlarda hatalı davranışın değişmesini sağlıyor olabilir ancak çocuk ergenlik ve ilk gençlik çağlarına geldiğinde toplumun ve ebeveynlerin ödeyeceği yüksek bir bedel karşılığında.

Çocukluk çağındaki erojen bölgelerden biri olan popoya vurmak, çocuğun zihninde acı ile cinsel zevk arasında bir ilişki kurdurabilir, bu da yetişkinlikte zorluklara yol açabilir. Eğer çocuk cezalandırılma anları dışında ailesinden çok az ilgi görüyorsa bu, çocuğun zihninde acı ve zevk kavramlarının birleşmesinde daha da etkili olabilir. Bu durumdaki bir çocuk düşük özgüvene sahip olacak ve hak ettiğinin en iyisinin bu olduğuna inanacaktır. Ayrıca fiziksel olarak ’orta karar’ bir şaplak bile zararlı olabilir. Omurganın alt kısımlarına gelen bir darbe, omurga boyunca şok dalgaları oluşmasına sebep olur ve bu çocuğa zarar verebilir. Hatta toplumumuzda yetişkinlerde sıklıkla görülen belin alt kısmındaki ağrıların çocukluktaki cezalandırmalar ile bağlantısı olabilir. Bazı çocukların bu ve benzeri darbeler sebebiyle oluşan sinir tahribi neticesinde felç oldukları, bazılarının ise hafif sayılabilecek darbeler sonrası teşhis edilemeyen komplikasyonlar sonucunda hayatını kaybettiği görülmüştür.

Fiziksel cezalandırma, çocuğa “gücün yanlışı doğruya çevirdiği” ve senden küçük ve güçsüz olana karşı güç kullanmanın müsaade edilebilir bir durum olduğu şeklinde tehlikeli ve adil olmayan bir mesaj verir. Çocuk, böylece kendisinden küçük ve güçsüz çocuklara kötü davranmasının, izin verilebilir bir davranış olduğu sonucuna varır. Bir yetişkin olduğunda ise, kendinden daha şanssız kişilere karşı pek az şefkat duyarken, kendinden daha güçlü kişilere karşı ise korku hissedebilir. Bu da duygusal olarak tatmin edici bir hayat için çok gerekli olan anlamlı ilişkiler kurabilmesine engel olur.

Çocuklar ebeveynlerinin hareketleri yoluyla öğrendikleri için, fiziksel cezalandırma vurmanın, duygularını ifade etmenin ve problem çözmenin uygun bir yolu olduğunu düşündürür. Eğer çocuk ebeveyninin bir problemi insani ve yaratıcı şekilde çözdüğünü görmezse bunu kendisinin öğrenmesi de zor olur. Bu sebeple, beceriden yoksun ebeveynlik genellikle bir sonraki jenerasyonda da devam eder.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Tekirdağ 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu
Balıkesir 18 Ocak Cuma günü hava durumu