Hemanjiom tedavisi

0

Hemanjiom toplum arasında damar beni olarak da bilinen rahatsızlığın tam karşılığı ise damar tümörüdür. Hemanjiom doğuştan gelen bir problemdir. Bu sebepten dolayı ilk olarak doğumla birlikte görülebilmektedir. Damar yapısında oluşan bu tümör iyi huylu olmakla birlikte büyüme eğilimindedir. Normal şartlarda pek de önemli olmayan bu durum bulunduğu yere göre önem arz edebilir. Hayatı organlara yakın oluşan hemanjiomlar tehlikeli olabilmektedirler. Genel olarak hemanjiomlar görsel olarak rahatsızlık oluştururlar. Hemanjiom yüzde, ağız içerisinde, vücudun her kısımında hatta göz içerisinde bile yani vucutta damar bulunan her yerde oluşabilmektedir.

Damar beni yani hemanjiom anne karnında oluşan bir rahatsızlıktır. Küçük bir nokta olarak oluşur ve doğumdan sonrada da büyüyerek devam eder. Hemanjiomun oluşum sebebi ise vücuttan salgılanan damar genişletici faktör denilen maddedir. Bu madde çeşitli sebeplerde dolayı anne karnında iken fazlaca salgılandığında bebekte bir nokta şeklinde hemanjiom oluşur. Bu nokta aynı damar genişletici faktör maddesinin etkisi ile büyüyerek genişler. Bu oluşum mekanizması kesin olarak bilinmemektedir. Bilim dünyası tarafından kabul edilen yaygın görüş bu şekildedir. Hemanjiom oluşum mekanizması tam olarak aydınlatılamadığından artıran veya azaltan faktörler de henüz bilinmemektedir. Hemanjiomun suanki çözümü engelleme şeklinde değil oluştuktan sonra tedavi etme şeklindedir.

Hemanjiom tedavisi teknoloji ile birlikte her geçen gün gelişmektedir. Çoğunlukla ilaç tedavisi kullanılır. Damar genişletici faktör maddesinin salgılanmasını bastıran ilaçlar kullanılarak hemanjiom gelişmesi engellenir. Bununla birlikte kamu hastanelerinde ameliyat hemanjiomdan kurtulmak için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Fakat teknoloji ile birlikte artık hastalıklarda ilk olarak ameliyat tercih edilmemektedir. Kamu hastanelerinde pek uygulanmadan bile özel kliniklerde hemanjiom tedavisi için daha gelişmiş lazer tedavileri, köpük tedavileri, partikülle tıkama tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here