Invisalign Tedavisi Hakkında Merak Ettikleriniz

0

Ortodonti diş telleri ile çarpık ve eğri olan dişlerin tedavisini gerçekleştiren özel bir uzmanlık gerektiren diş hekimliğidir.

Çene yapısı dar olan kişilerde dişler ağız içine yerleşirken yamuk ve çapraşık bir dizilme şeklinde ağız içine yerleşirler. Bu sorun bütün dişlerin çıkması ile daha fazla sorun haline gelir. Ağız içinde oluşan çapraşık dizilimin sebepleri arasında gösterilen faktörler genetik yapı, yeme bozukluğu, küçük yaşlara oluşan tırnak yeme ve parmak emme alışkanlığı ve 20 yaş dişi denilen dişlerin çıkarken çene yapısına zarar vermesi gibi birçok farklı nedenler bulunmaktadır.

Birçok sebep ile çapraşık çıkan dişlerin tedavisi için Ortodonti uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Tedavinin belirli bir yaş aralığı bulunmuyor. Her yaşta dişlerinde sorun bulunan kişilere rahatlıkla uygulanabileceği gibi erken yaşlarda yapılması daha kolaydır. Çenede oluşan problemler için en etkili yaş sınırı 12 yaş ve daha öncesidir.

Tedavi başlandığı zaman 4-6 hafta gibi zaman aralığında kontrol randevusuna gidilmesi gerekiyor. Tedavinin daha etkili ve sağlıklı ilerlemesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

Ortodontik tedavi sırasında dişler üzerinde estetik bir yapıya sahip şeffaf plak ve porselen braket denilen diş telleri de kullanılabilmektedir. Bu sayede estetik kaygısı olan hastalar da ortodontik tedavi yaptırabilirler.

Diş sağlığı ve estetik açıdan büyük önem taşıyan tedavi sağlıklı gülümseme açısından önemli olduğu kadar, dişlerin temizliği, oluşan çürükler ve erken kayıplar gibi birçok etkilere çözüm olmaktadır. Tedavi ile daha sağlıklı dişlere sahip olabilmek mümkün.

Tedavi sırasında tedaviyi olumsuz etkileyecek unsurlardan uzak durulması önerilmektedir. Diş teline zarar verecek ve kırılmasına sebep olacak yapışkan ve sert yiyeceklerden uzak durmak tedavinin uzamaması açısından önemlidir.

Tedavi sonrası dişlere takılan teller kolay bir şekilde çıkartılarak dişler temizlenir ve güzel bir görünüme kavuşturulur. Tedavi sırasında takılan teller diş minesine zarar vermez. Tedaviden sonra asitli ve şekerli gıdalardan uzak durarak diş sağlığınıza gerekli özeni göstermeye devam etmelisiniz.

 

Kaynakhttp://www.adaklinik.com/ortodonti-tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here