Sevgilisi olmayanları mutlu edecek yiyecekler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Köşkeroğlu, sevgilisi olmayan yalnız kalpleri mutlu edebilecek besinler hakkında bilgi ve görüşlerini paylaştı.

Sevgilisi olmayanları mutlu edecek yiyecekler
Sevgilisi olmayanları mutlu edecek yiyecekler Cankut Yılmaz

Sevgilisi olmayanlar için müjde! 14 Şubat’ta mutlu olmanın tek yolu çift olarak vakit geçirmek değil. Sizleri de mutlu edecek besinler mevcut.

Serotonin nörotransmitter her ne kadar kulağımıza yabancı gelse de halk arasında ki ismi mutluluk hormonudur. Sinirlerimiz arasında ki uyarıların iletilmesini de sağlar. Serotonin salınımı insanların mutlu ve enerjik olmasını sağlarken, yokluğu veya azlığı da uyku hali, mutsuz olma ve depresifliği getirir. Bu salınımı arttırmanın da birden fazla yolu mevcuttur. Bunlar; spor yapma, gün ışığından yararlanma, masaj, stresten uzak bir yaşan ve dengeli beslenme olarak sıralanabilir.

Yani sağlıklı bir beslenme ve diyet ile de mutluluğunuzu arttırmak mümkün. Besinlerde bulunan triptofan adlı aminoasitler mutluluk hormonunun temel yapı taşlarından biridir. Dolayısı ile bu aminoasitleri içeren besinler seratonin salınımını arttıracaktır.

Triptofan salınımını arttırmak için süt, peynir, yoğurt, kırmızı et, yumurta tüketimini arttırırken, serotoninin üretim esnasında kullanılan B vitamini alınımını arttırmak için ise balık, ceviz, fıstık, keten tohumu, ıspanak, karnıbahar ve kurubaklagil tüketimini arttırmak gerekir. Bunun dışında, şeker seviyesinin düşmesi, stres durumunu arttıracağından, serotonin salınımını azaltacaktır.

Serotonin nörotransmitter mutluluk hormonu 14 Şubat
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar