Tavuk Alırken Dikkat! Bu bakteri ölüme götürüyor...

Yediğiniz tavukta Campylobacter jejuni olabilir! Önce ishal şeklinde kendini gösteren hastalık 6 hafta içerisinde kişiyi ölüme götürüyor. Ülkemizde bol bol tüketilen tavuk eti hakkında önemli detayları sizler için derledik. İşte dikkat edilmesi gerekenler...

Tavuk Alırken Dikkat! Bu bakteri ölüme götürüyor...
Tavuk Alırken Dikkat! Bu bakteri ölüme götürüyor... Gizem Zalimalioğlu

Akşam yemeği için hazırladığınız leziz tavuk ölümünüze neden olmasın. Marketten aldığınız tavukların nereden geldiğini ne kadar biliyorsunuz? Ya da pişirirken nelere dikkat ediyorsunuz? Bu bakteriyle bulaş olmuş çiğ tavuk öldürüyor!

Campylobacter jejuni bakterisi öldürüyor!

Campylobacter jejuni isimli bakteri piliç kesimhanelerinde ya da kümeslerinde ete bulaşabiliyor. Bununla birlikte satışa sunulan tavuk etlerini pişirirken, tam pişmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Hangi kasaptan ya da marketten tavuk alıyorsunuz? Bildiğiniz ve güvenirliğine inandığınız yerlerden alacağınız tavuk içinizi rahatlatabilir. Eğer bakterinin yerleştiği eti tam pişmiş hale getirmeden, yarı çiğ kıvamda dahi tüketirseniz sonuçlar kişiyi geri dönülemez bir hale getiriyor.

Bu bakteri sığır, keçi, tavuk gibi etini yediğimiz hayvanların bağırsaklarında oluşarak hayvanı hasta ediyor. Yenildiği durumda da insanı...

6 hafta içerisinde öldürüyor

Ete yerleşen bakteri ile birlikte iyi haşlanmamış ya da pişmemiş tavuğun tüketimi ölüme kadar götürüyor. Kişi bakterili tavuğu yemişse önce halsizlik, ishal ve kusma gibi belirtileri yaşamaya başlıyor. Ardından eğer üzerinde durulmazsa devam eden yankılar ilerliyor. Ayaklarda ve bacaklarda kasların zayıflaması ile birlikte güçsüzlük görülüyor. Vücudun aşağısından yukarısına doğru ilerleyen bu kaslarda kuvvetsizlikten sonra 6 hafta içerisinde kişi ölüme sürükleniyor. Bu süreç içerisinde sinsi şekilde yayılan hastalık sonucunda yalnızca yediği tavuktan dolayı insan hayatı bitebiliyor.

Tavuk eti Türk halkının bir numaralı yiyeceği

Tavuk hem ekonomik anlamda hem de kolay yapılışı sebebiyle Türk milletinin vazgeçilmez yiyecekleri arasında. Gelir dengesi bakımından bütçeyi zorlamayacak fiyatları olan tavuk ve tavuk eti türevleri ülkemizde her yıl üretimi ve tüketimi artan gıdalardan. Bunun yanı sıra Türkiye tam anlamıyla 'Tavuk Döner' aşığı. Öğrencilerin en çok tükettiği yemek türü ise tavuk döner. Bunun yanı sıra ucuzluğu ve cebi zora sokmayan ücreti ile her yaş grubundan insanın tükettiği tavuk dönerin ise ülke içerisinde rakamları belirlendi. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) resmi sayfasında yer alan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'nin kişi başı toplam et tüketimini 33,6 kg’ın 20,5 kg’ını kanatlı eti, 20 kg’ını ise tavuk eti oluşturuyor. Şok eden verilere göre ise tavuk tüketimi konusunda bakteriye ve olası tehlikeye karşı uzmanlar uyarıyor.

tavuk eti sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı