Temizlik ürünü alırken dikkat etmeniz gerekenler

Temizlik ürünü alırken dikkat etmemiz gereken şeyleri göz ardı etmemeliyiz.

Temizlik ürünü alırken dikkat etmeniz gerekenler
Temizlik ürünü alırken dikkat etmeniz gerekenler Dilan Aşar

Etiketi Okuyun: Etiketinde içeriği tam olarak belirtilmiş ürünlerden yana tercihinizi kullanın. (Pek çoğunda bu bilgi bulunmuyor.) Üzerinde tehlike işareti bulunanlardan uzak durun.
Parfümsüz Ürünleri Kullanın: Parfüm, bazıları alerji, migren ve astımı tetikleyebilecek, kanser ve nörotoksisite ile de ilişkilendirilen kimyasalların bir bileşimidir. Parfümsüz bazı ürünler bile içlerindeki kimyasalların kokusunu maskelemek için parfüm içeriyor olabilirler.
Antibakteriyel Ürünleri Tercih Etmeyin: Antibakteriyel ürünler genellikle triklosan içerirler.
Evinizdeki Havayı Doğal Yollarla Temizleyin: Sentetik ev kokuları, ev içindeki kokuları içeriği bilinmeyen kimyasal karışımlarla maskelerler. Düzenli bir havalandırmayı tercih edin.
Basitleştirin: Kaliteli ve mümkün olan en az sayıda ürün alın.


KAÇINMANIZ GEREKEN BAZI KİMYASALLAR
Alkifenol Etoksilat/ Nonil Fenol Etoksilat: Sıvı çamaşır deterjanlarında, leke çıkarıcılarda ve çok amaçlı temizlik malzemelerinde bulunurlar. Östrojen hormonunu taklit edebilir ve su canlılarının üreme sistemlerine zarar verebilirler.
Mono Etanol Amin/ Di Etanol Amin/ Tri Etanol Amin: Sıvı çamaşır deterjanlarında ve çok amaçlı temizleyicilerde bulunur. Nitrinlerle reaksiyona girerek kansere sebebiyet verebilen nitrosamin oluşturabilirler. Mono Etanol Amin, astıma da sebep olabilir. Balıklara ve yabani hayata zararlıdır.
Dördüncül Amonyum Bileşikleri (Kuaterner): Banyo temizlik ürünleri ve yumuşatıcılarda bulunurlar. Ciltte iritasyona, alerjilere sebep olabilir ve astımı tetikleyebilirler. Doğada kolayca yok olmaz. Balıklar için toksiktir.
Soyum Lauril Sülfat/ Sodyum Lauret Sülfat: Bulaşık deterjanlarında etoksile alkollerle ile bir arada bulunabilir. (Kimyasal ismi etikette “eth” olarak bulunabilir.) 1,4 dioksan ile kontamine olursa kanserojen olabilir.
Triklosan: Çoğu antibakteriyel üründe bulunur. Hormon fonksiyonlarına zarar verebilir ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin oluşumunda rol oynar. Balıklara ve yabani hayata zararlıdır.

Temizlik ürünü kimyasal temizlik ürünü dikkat
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi