Unutkanlık ve Yorgunluk işte bu sebeplerden

Nöropsikoloji Uzmanı Adil Maviş, her geçen gün internete olan erişimimizin daha kolay hale gelmesiyle etkilenen uyku ve sinir sistemimizin büyük bir tehlike içerisinde olabileceğini belirtti. Özellikle yatağa bile taşınan internet kullanımı uyku sistemimizi alt üst etmekte.

Unutkanlık ve Yorgunluk işte bu sebeplerden
Unutkanlık ve Yorgunluk işte bu sebeplerden Cankut Yılmaz

Özellikle yatakta uyumadan önce son bir internete bakayım eylemi zamanla öğrenme güçlüğü ve unutkanlığı tetiklemekte. Maviş, "Özellikle kendimizle baş başa olduğumuz gece internette dolaşırken zaman kavramımızı kaybedip negatif transa giriyoruz bu da korteksimizin aşırı yüklenmesine neden olmakta. Bu durum da uzun vadede zihinsel ve duygusal performansı olumsuz etkiliyor" dedi.

Gece uykusu vaktimizi harcıyoruz

Kafamızı boşaltmak ve eğlence amaçlı uyumamız gereken zamanlarda uyumayıp oyuna ve sosyal medyaya kendimizi kaptırıp saat kavramını hiçe sayıyoruz. Bu sebeplerden dolayı da kişilerin hem uykusuz hem de kaliteli bir uyku moduna giremeyip ileride uyku bozukluklarına neden olduğuna dikkat çeken Adil Maviş, bu durumun bilançosunu ise bedensel ve psikolojik bağışıklık sistemimizin ödeyerek zihinsel hareketliliğimizi verimsizleştirdiğini ekledi. Maviş sözlerine şu şekilde devam etti:

”İnternete erişim için kullandığımız cihazlardan çok şiddetli biçimde kısa dalga boyuna sahip mavi ışık üretiyorlar. Bu da uyku hormonu olarak da bilinen melatonin sentezini aşağılara çeker. Gece uykusu gün içinde ki diğer uykulara göre kat kat daha yararlıdır. Bu saatlerde uyumak yerine bilgisayar, telefon başında harcanan vakitte de zihnimiz sürekli türlü uyarıcılara tepkiler verdiğinden aktif durumda kalıyor ve kaliteli uyku dediğimiz kavramdan uzak bir yaşam sürüyoruz. Uyku azlığı, iş ve okul hayatımızı negatif etkileyebilecek başlıca nedendir. Ayrıca uyuşukluk, dikkat eksikliği gibi farklı davranışlara da neden olabilmekte. Psikolojik etkilerinin yanı sıra kilo alımını kolaylaştırabilir ve bu şekilde de depresyon haline girmemizi kat kat daha kolay hale getirir.”

İnternet bağımlılığı ve beynimiz

İnternet bağımlılığının son zamanlarda aşırı yükseldiğini belirten nöropsikoloji uzmanı Adil Maviş beynimizin bu bağımlılıktan çok kötü bir şekilde etkilendiğini belirtti. Başlıca nedenleri ise şu sekilde sıralıyor: kısa zamanlı ve uzun süreli hafızayı geriletir, dikkat bozukluğu yaratır, planlama ve karar verme yetimizi köreltir. Bunun gibi etkilerden dolayı özellikle gece uykusu zamanlarında kendimizi internetten uzak tutmaya çalışmalı ve verimli bir gün geçirmek adına kendimizi uykuya teslim etmeliyiz.

 

uyku bozuklukları İnternet bağımlılığı nöropsikoloji
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar