Uyku apnesi uyutmuyor, ömrü kısaltıyor

Uyku insanın yaşamının neredeyse tamamını oluşturuyor. Yalnızca uyurken değil, uyuduğumuz kadar sağlıklı oluyoruz. Eskişehir Özel Ümit Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Rabia Sedef Üre uyku kalitesini, dolayısıyla yaşam kalitesini de etkileyen uyku apnesi rahatsızlığına dikkat çekti.

Uyku apnesi uyutmuyor, ömrü kısaltıyor
Uyku apnesi uyutmuyor, ömrü kısaltıyor Gizem Zalimalioğlu

Uykunuz kabusa dönüyorsa yaşamınız da kabusa dönüyor. Uyku kişinin şeker, tansiyon, kalp rahatsızlıklarından geç yaşa kadar korunmasını sağlayan hayatsal bir fonksiyondur. Az ve düzensiz uyku kişinin erken ve sağlıksız yaşlanmasına sebep oluyor.

Uykunuz da kesik kesik horluyor, bir anda yüksek sesli bir uyku anına geçiyorsanız, uyku apneniz yani uyku da solunum duraklamanız, aniden nefes alamaz olup uyandığınız oluyorsa ve sabah uyanamama, ağız kuruluğu, gün boyu uyuklama hali, yorgunluk çekiyorsanız; yaşam kalitenizi yükseltmek adına bir hekime başvurmalısınız.

Trafik kazalarının neden 'uyku apnesi'

Bu belirtilerden kişiyi en çok esir alan 'uyku apnesi', Türkiye'de ise 1 milyon insan bu rahatsızlıktan muzdarip. Konuyla ilgili yorum yapan üre uykuda solunum durmasının ve bunun her uyku da yaşanmasının tüm gün etkisini sürdürdüğünü belirterek, "Uyku apnesinin trafik kazalarını 4 kat arttırdığı gösterilmiş. Uyku apnesi olan kişiler; dalgın, dikkat bozukluğu olan kişiler haline dönüşüyorlar. Kişiler ‘iş yerinde dalgınım, makine başında çalışırken korkuyorum, dikkatimi toplayamıyorum, kırmızı ışıkta bile uyumak istiyorum’ gibi söylemlerde bulunabiliyorlar. Uzun vadede ise akciğerler, beyin ve kalp üzerinde bir yük oluştuğundan hipertansiyon kalp yetmezliği, beyin damar tıkanıklıkları gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor" dedi.

Peki tam tanısı nasıl koyulur, uyku apnemiz olup olmadığından nasıl emin oluruz? 

Uyku apnesinin tanısı ‘polisomnografi’ denilen bir yöntemle koyuluyor. Yöntemde hasta bir gece süreyle uyutulduğunu söyleyen Dr. Üre daha sonrasında "Bir gecelik uyku süresinde, beyin dalgalarını, solunumunu, kandaki oksijen seviyesini, çene ve bacaktaki kas hareketini, akciğerin ve karnın solunum sistemi hareketlerini ölçen bir sistemimiz var. Bu cihaz bize, apnenin derecelerini söylüyor. Hafif, orta veya ağır olarak derecelendiriyoruz. Bunların yanı sıra, üst solunum yolu muayenesi , akciğerler, obezite varlığının değerlendirilmesi, kas ya da beyin hastalıkları olup olmaması tanıda önemlidir" diyerek tanı için yapılan işlemleri özetledi.

Kilo uyku apnesini tetikliyor

Her hastalığın olduğu gibi uyku apnesinin de derecesi, şiddeti mevcut. Ölçülen bu durumlar sonucu Dr. Üre hastalığın tedavisinin tanıya ve derecesine göre olduğunu kaydetti. Üre; "Kişinin kilo vermesi tedavide önemlidir. Orta ve ağır derece uyku apnesi olan kişilerde cihaz kullanıyoruz. Bu cihazlarla gece boyu solunum yolunu açık tutmayı sağlıyoruz. Sürekli pozitif bir basınç vererek burun maskesi veya ağız burun maskesi ile solunum yolunu açık tutmayı hedefliyoruz" dedi.

 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
Şirin     2018-12-18 Elinize sağlık çok yararlı haberler verdiğiniz için
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti