Yeni genelge ile sağlık ekipleri hızır gibi yetişecek

Kaza, ölüm, yaralama ve herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığımızda 112 acil sağlık ekiplerine ve doktorlara en kısa sürede ulaşmamız için yeni genelge kabul edildi.

Yeni genelge ile sağlık ekipleri hızır gibi yetişecek
Yeni genelge ile sağlık ekipleri hızır gibi yetişecek Gizem Zalimalioğlu

Sağlık Bakanlığı'nca yayınlanan genelgeye göre kaza, ölüm, yaralama ya da herhangi bir sağlık sorunu ve hayati tehlike taşıyan hastalar ile karşılaşıldığında artık doktorlar, 112 ambulans, sağlık ekipleri olay yerine hızır gibi yetişecek. Bu durumun oluşmasını tetikleyen sebepler arasında ani ölümlerin, kurtulamaz hastaların iyileştirilmesinin, vatandaşın sağlık standartını yükseltilmesinin ve devlet ya da özel sağlık kuruluşlarının profesyonel şekilde standartını yükseltmesi adına etkin olmuştur.

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Güven’in imzasıyla Sağlık İl Müdürlükleri ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı’na gönderilen genelge sağlık hizmetlerinin aciliyetinin olması, olay yerine geç intikali sonucunda doğabilecek felaketler ve üzücü haberler sebebiyle, hastaların, yaralıların ve vatandaşların sağlık hakkının gözetilmesi ön plana çıkmıştır. Bu yeni uygulama resmi ya da özelde çalışan sağlık personelinin, doktorun, ambulansın ihtiyaç duyulan sağlık kuruluşuna olabildiğince en yakın mesafede bulunması ile en hızlı ulaşımını sağlayacaktır.

Yeni uygulama, yeni ceza

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Güven imzalı genelge, ivedilikle takip edilecek, incelenecek ve şartlarına, gözetilen yararına, etiğine uymayan kimseler mevzuata göre idari cezalar ve otorite cezaları verilecektir.

Uygulamanın ayrıcalıklı şartı: 30 dakika

Belirli kamu ya da özel çalışan saatlerinden ayrı olarak bu genelgeye göre sağlık ekiplerinin ve doktorların hastanın aciliyetine yetişmesi istenmektedir. Bu şartlar arasında önemli görülen şartlardan ve uyulması zorunlu kılınan uyarılardan biri, 30 dakika şartı. Sağlık personelinin ya da doktorun çalıştığı özel ya da devlet kurumuna acil bir durum olması ihtimaline karşı anında ulaşabilsin diye, evi ve çalıştığı kurum arasında en çok 30 dakika olabilecektir.

Konu ile ilgili genelgede yer alan bilgi şöyledir; "İlgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde kanun hükmüne riayet edilmeli. Mülki idare amirleri eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle veya personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda, sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyle ilgili sağlık personelinin şartları ile halkın hizmete erişim ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir.”

 

Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti