Sanatseverlerin yeni yuvası TikTok, İKSV’nin eğlence partneri oldu

Sanatseverlerin yeni yuvası TikTok, İKSV’nin eğlence partneri oldu

Screenshot_31
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugüne kadar yaptığı iş birlikleriyle sanata ‘dikey bir açı’ kazandırma konusunda somut ve sağlam adımlar atmaya çalışan TikTok; ülkenin en köklü kültür sanat kurumlarından biri olan İKSV’yle müzikten sinemaya, tiyatrodan modern sanata, eğlencenin ve sanatın her alanında heyecan verici içeriklere ve aktivitelere hayat verecek.

TikTok, Avrupa’da Cannes Film Festivali ve Montreux Caz Festivali gibi önemli iş birliklerinin ardından İKSV’yle uzun yıllar devam edecek bir birlikteliğe başladı. Bu çalışmayla TikTok, sinefillerin, sanat meraklılarının, geleceğin sinemacılarının ve müzisyenlerin yeni platformu olma hedefiyle bir adım daha attı.

 

TikTok Orta Doğu Türkiye Afrika ve Güney Asya Pazarlama Lideri Paul Katrib, işbirliğine yönelik şu ifadeleri kullandı;

“1 milyardan fazla insan eğlenmek, mutlu olmak, başkalarıyla paylaşımda bulunmak, yeni şeyler öğrenmek ve yaratıcılıklarını hayata geçirmek için önde gelen kullanıcı bazlı eğlence platformu TikTok’a geliyor. 

TikTok eğlenceli, şaşırtıcı ve keyifli anlardan çok daha fazlasını ifade ediyor. Çünkü kullanıcılar, diğer platformlardan farklı olarak burada özgün ve ödüllendirici bir topluluk duygusunu paylaşıyor.

İKSV; her anlamda Türkiye’nin gururu olmayı başarmış, her alanda yaratıcılık ve etkinlik kalitesi adına standartları belirleyen, 50 yıl boyunca tüm kuşakların hayatında önemli bir yer edinmiş bir kurum. Seneler boyunca devam edecek İKSV’yle iş birliğimiz kapsamında; müzikten sinemaya, tiyatrodan modern sanata, eğlence ve yaratıcılığın her alanında etki gösterecek bu birliktelikten onur duyuyoruz. İnsanlar eğlenmek, kendilerini ifade etmek; müzik ve sinema gibi sanatın pek çok alanından yeni yetenekler keşfetmek için TikTok’a geliyor.  Bu iş birliği, her iki tarafı da seneler içinde daha da güçlendirecek”

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ise şunları dile getirdi;

İKSV her daim sanatı herkes için ulaşılabilir hale getirmek için çalıştı. TikTok’la başlattığımız bu işbirliğinin de bu yönde önemli bir etkisi olacağına inanıyoruz. Festival, konser, bienal büyüsü TikTok’ta milyonlarla buluşacağı ve özellikle de yeni kuşaktan belki İKSV’yle daha önce hiç yolu kesişmemiş gençlere ulaşabileceğimiz için çok heyecanlıyız. TikTok içerik üreticilerinin müziğe, sinemaya ve sanata olan aşkını görüyoruz, onların bu alana bakış açısını anlamak bizim için önemli bir pencere açıyor. İKSV ve TikTok’un yaratıcı içerik üreticilerinin birbirini etkileyeceği, birbirinden öğreneceği sonsuz şey olduğunu düşünüyoruz.”

 

İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak da basın toplantısında yaptığı konuşmada:

2022’de 50. yılını kutlayan İKSV’nin en önemli özelliklerinden biri bu elli yıl boyunca dinamik yapısını ve özgün içeriğini koruyabilmesi ve sürekli olarak kendini yenilemesi. İKSV 1973’teki ilk İstanbul Festivali’nden bu yana takipçileriyle kol kola büyümüş, gelişmiş, her zaman gençlere kulak vermiş, izleyicisiyle her koşulda yakın ilişkiler kurmaya gayret etmiş bir kurum. TikTok’un da bize bu anlamda yepyeni bir alan açacağına gönülden inanıyoruz. Bu işbirliğinin bir yandan bizim kurum olarak izleyicilerimizle daha yakın bir iletişim kurmamıza ve izleyici çeşitliğini artırmamıza olanak sunarken, bir yandan da bizim evrenimizdeki sanatçıların ülke ve dünya çapındaki görünürlüğünün artmasına katkı sağlayacağını umuyoruz,” dedi.

 

İş birliğinin ilk meyvesi: İstanbul Caz Festivali – TikTok Sahnesi

Bugünün dünyasında müzik ve yeni müzisyen keşfinin en önemli adresi olan TikTok ile Türkiye’nin canlı müzik sahnesinin en önemli etkinliklerinden, bu yıl 25 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 29. İstanbul Caz Festivali, çok özel bir konserde bir araya gelecek.

29. İstanbul Caz Festivali’nin “Parklarda Caz” serisi kapsamında 1 Temmuz Cuma günü Karaköy Sahil Parkı 21.00’da hayata geçecek konserde Ceren Gündoğdu ve ekibi çok sevilen TikTok hitlerinin caz yorumlarını, TikTok Türkiye’nin birbirinden yaratıcı müzisyen topluluğu ile birlikte sahneye taşıyacak.

Bugüne kadar düzenlediği yüzlerce konser ve Genç Caz+ gibi etkinlikleri ile Türkiye’de amatör ve profesyonel caz müzisyenlerine çok önemli bir alan açan İstanbul Caz Festivali, Parklarda Caz Tiktok Sahnesi işbirliği ile bu alandaki katkısını daha geniş kitlelere yaymayı amaçlıyor. Festivalde gerçekleşecek bu özel konser, hem dijital dünyanın yeni izleyici ve yeteneklerini festival ile buluşturacak hem de başarılı genç müzisyenleri profesyonel müzik dünyasına kazandırmak amacıyla yeni bir kapı açmış olacak. Kısacası, Festival’in yeşille cazın bir arada olduğu en sevilen bölümlerinden “Parklarda Caz” bu sene de izleyicilere farklı konser deneyimleri yaşatacak, Parklarda Caz “TikTok Sahnesi” festival takipçilerini, müzisyenleri ve Tiktok kullanıcılarını bir araya getirecek..

 

İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer, işbirliği hakkında şunları söyledi: “Müzik yapmak ve yaptığı müziği başkaları ile paylaşmak, dünyanın en keyifli uğraşlarından. Bazen bir şarkıyı bambaşka bir şekilde çalmak, hiç beklenmedik şekillerde sunmak da insan yaratıcılığının ne kadar zengin olabileceğini gösteriyor. İstanbul Caz Festivali olarak biz de müziğin, yaratıcılığın ve performansın öne çıktığı en güncel ve önemli platformlardan Tiktok ile böyle bir işbirliği yapabildiğimiz için çok mutluyuz. Bu hem dijital alandaki genç sanatçılara önemli bir sahne tecrübesi kazandıracak hem de festivali ve caz müziğinin ruhunu daha geniş kitlelere buluşturmamızı sağlayacak çok özel bir etkinlik olacak.”

 

İKSV – TikTok İş bilirliği İKSV’nin değerli markalarıyla da devam edecek

İş birliğinin bu seneki bir başka çalışması da 17. İstanbul Bienali kapsamında gerçekleştirilecek. Sadece İstanbul’un değil, dünyanın en fazla ziyaretçi çeken modern sanat etkinliklerinden İstanbul Bienali’ni, farklı içeriklerle yepyeni bir deneyimleme heyecanı yaratmayı amaçlayan projenin detayları önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

İKSV ve TikTok iş birliği; İstanbul Film Festivali, Filmekimi, İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul Müzik Festivali gibi çeşitli alanlarda da aktivitelere sahne olacak.

Bu Yazıya Tepki Ver