Sanayi ve Teknoloji Bakanları Türkiye-Tacikistan İlişkilerini Güçlendirmek İçin Bir Araya Geldi

image_6656e32233727
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu 12. Dönem Toplantısı Gerçekleşti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir, Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu 12. Dönem Toplantısı’nda bir araya geldi. İki bakanın eş başkanlığında düzenlenen toplantıda, KEK Protokolü ve eylem planları imzalandı.

İki Ülke Arasında Yeni İşbirlikleri ve Teknik İşbirliği Programı Gündeme Alındı

Toplantıda, yatırım ortamını iyileştiren yasal mevzuatlar, ticaret hacmini artıracak adımlar ve öncelikli sektörlerde işbirlikleri için uzlaşıldı. Bakan Kacır, “Teknik İşbirliği Programı’nı gündemimize aldık. İki ülke arasındaki ilişkileri genişletmek amacıyla tecrübe paylaşımını sağlayacak bu programı başlatacağız.” şeklinde konuştu.

Stratejik Alanlarda İmzalanan Anlaşmalar

Bakan Kacır, Türkiye ile Tacikistan arasında imzalanan anlaşmalardan bahsederek, ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendirecek 4 önemli anlaşmaya imza attıklarını belirtti. Bu anlaşmalar arasında, helal kalite altyapısı, sanayi ve teknoloji alanındaki işbirlikleri ve yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması gibi konular bulunmaktadır.

Tacikistan-Türkiye İlişkilerine Dair Kararlılık

Bakan Kacır, Tacikistan ile mevcut güçlü bağları daha da ileriye taşıma kararlılıklarını vurgulayarak, KEK gibi platformları aktif bir şekilde kullanarak ticaret hacmi hedeflerine ulaşacaklarını ifade etti. Ayrıca, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilen ulaştırma komisyon toplantısında alınan kararları da desteklediklerini belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver