2010 KPSS soruları davasında sanıklara ceza yağdı

2010 KPSS sorularının FETÖ üyelerine sızdırılması konusunda asker eşlerinin yargılandığı davanın karar duruşmasında 70 sanığa 14 yıl 7'şey aya kadar ceza verildi.

2010 KPSS soruları davasında sanıklara ceza yağdı
2010 KPSS soruları davasında sanıklara ceza yağdı Mehtap Erdoğan

FETÖ olayları kapsamında yürütülen 2010 KPSS sorularının örgüt üyelerine sızdırılması soruşturmasında asker eşlerinin yargılandığı davada 70 sanığa 14 yıl 7’şer aya kadar hapis cezası verildi.

Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına, sanıklar, sanık avukatları ile sanık yakınları katıldı. Esasa ilişkin savunmaların ve sanıkların son sözlerinin dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, hükmü açıkladı.

Mahkeme heyeti, sanıklardan 69'unu silahlı terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3'er ay hapisle cezalandırdı. Heyet, aynı suçtan mahkum ettiği bir sanık hakkında ise etkin pişmanlık hükümlerini uygulayarak 1 yıl 10 ay 15 gün hapse mahkum etti ve bu sanığın hakkındaki hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Silahlı terör örgütü üyeliğinden suçlu bulunan sanıklardan 36'sı dolandırıcılık suçundan 8 yıl 4 ay, 7'si de 3 yıl 1 ay 15'er gün ayrıca cezalandırıldı.

Ayrıca dolandırıcılıktan yargılanan sanıklara, kamu görevinden elde ettikleri kazancın 2 katı para cezası da verildi. Heyet 20 sanığın beraatına karar verdi. Ayrıca firari 15 sanığın dosyasını ise ayırdı.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğünü bombalayan pilot Sadullah Abra'nın eşi sanık Reyhan Abra, terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Marmaris'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast yapmaya giden ekipte yer alan Haldun Gülmez'in eşi Kübra Gülmez ve Bahadır Sagun'un eşi Kübra Sagun dea 14 yıl 7'şer ay hapis cezası aldı.

 

 

 

FETÖ 2010 KPSS soruları dava ceza
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar